ARŞİV
0

ECZACILARIN ŞİRKET ORTAĞI OLMASI HAKKINDA ÜYELERİMİZE BİLGİLENDİRME

ECZACILARIN ŞİRKET ORTAĞI OLMASI HAKKINDA

ÜYELERİMİZE BİLGİLENDİRME

 

Değerli Üyelerimiz,

Sizlerden gelen sorun ve sorular üzerine sendikamızca bilgi istediğiniz; eczacıların şirket ortağı olup olamayacağı hakkında aşağıdaki bilgilendirme ve hatırlatma yazısı hazırlanmış olup bilgilerinize sunulmuştur.

TEİS YÖNETİM KURULU

 

ECZANE ECZACILARININ ECZANE HARİCİNDEKİ TİCARİ FAALİYETLERİ

Eczane sahibi olan bir eczacı; en az iki ortaklı limited şirketi ortağı olabilir ancak 6197 sayılı Kanun’un 19’uncu maddesinde eczacılık mesleği dışında bizzat ticaret yapmamak zorunluluğu bulunduğundan, aynı zamanda limited şirkette yönetim ve denetim görevleri ile şirket müdürü sıfatına haiz olamamaktadır.

 

Konuya ilişkin yasal düzenlemeler:

ECZACILAR VE ECZANELER HAKKINDA KANUN

Madde 19 – Bir eczane sahibi eczanesi dışında ilaç tertip edemeyeceği ve mesleki dışında bizzat ticaret yapamayacağı gibi öğretmenlikten ve seçimle elde edilen vazifelerden başka bir iş de kabul edemez.

TÜRK TİCARET KANUNU

MADDE 623- (1) Şirketin yönetimi ve temsili şirket sözleşmesi ile düzenlenir. Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.

(2) Şirketin müdürlerinden biri bir tüzel kişi olduğu takdirde, bu kişi bu görevi tüzel kişi adına yerine getirecek bir gerçek kişiyi belirler.

(3) Müdürler, kanunla veya şirket sözleşmesi ile genel kurula bırakılmamış bulunan yönetime ilişkin tüm konularda karar almaya ve bu kararları yürütmeye yetkilidirler.

 

Kategori :Teis'ten Duyurular, Teis'ten Haberler Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.