ARŞİV
0

İLAÇ FİYATINA EURO AYARI

hürriyet

İlaç fiyatına Euro ayarı

Meltem ÖZGENÇ/ANKARA

         Sağlık Bakanlığı ilaç fiyatlarını belirlemede esas olan Euro kurunu formüle başladı. Sağlık Bakanlığı’nın dün Resmi Gazete’de yayınlanan, “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılması Hakkındaki Tebliği” ne göre, ilaç fiyatları belirlenirken Euro’nun o günkü değeri yerine tebliğde yazan Euro formülü dikkate alınacak. Buna göre bir önceki yılın Resmi Gazete’de ilan edilen gösterge niteliğindeki Euro döviz satış kuru esas alınarak hesaplanacak olan yıllık ortalama Euro değerinin yüzde 70’i, belirlenecek katsayı ile çarpılacak. Böylece ilaç fiyatında temel alınacak Euro kurunun uzun süredir 2.05 TL düzeyinde tutulması ve daha sonra kurda yaşanan artışların fiyatlara yansıtılmaması eleştirilere neden oluyordu.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Gene Sekreteri Murat Çiftci, yeni düzenlemenin yeterli olmayacağını savunarak, şunları söyledi:

         “Hesaplamada hem bir yıl önceki Euro kuru ortalaması alınacak hem de yüzde 70’i hesaplanacak. Bir de yüzde 40’a varan kamu kurum ıskontoları var. Bu nedenle ilaç ithalatçıları yurt dışında daha fazla kar ettikleri ilacı Türkiye’ye getirmek istemeyecek. Ülkemizde üretilen ürünler için özel şarta tabi tutulan aranlar diye bir başlık var. Ülkemizde üretilen ürünler için maliyet kartının yüzde 25 fazlasına kadar fiyat verilebilecek. Firma isterse ilaç fiyatlarını düşürebilecek.”

Hürriyet Gazetesi / 12.12.2015

 

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.