ARŞİV
0

KANSER İLACI TARTIŞMASI-ARTIK ECZANELERDEN DEĞİL HASTANEDEN ALINACAK.

hürriyet

ARTIK ECZANELERDEN DEĞİL HASTANEDEN ALINACAK.

KANSER İLACI TARTIŞMASI

Kanser ilaçları 1 Temmuz itibariyle eczanelerde değil hastanelerde satılacak. Eczacılar bu durumun ilaçların çalınmasından, merdiven altında satılmasına kadar sıkıntılara yol açacağını belirtirken, SGK ilaç zayisinin önleneceğini kaydetti.

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

Kanser ilaçlarının 1 Temmuz’dan itibaren hastanelerde satılacak olması tartı4şma yarattı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, “Bu çok büyük bir yanlış olacak. 2005 öncesi yaşanan sıkıntılar yine baş gösterecek. Kanser ilaçları çalınacak, merdiven altlarında hastalara yüksek fiyattan satılacak. Belki de hastalarımız ilaçsız kalacak. Konuyu yargıya taşıyoruz” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni dönemin devlet kaynaklarının heba olmamasını sağlayacağını kaydederek, “Şimdi düşünün hasta hastanede yatıyor. Yakınlarının gidip eczane eczane ilaç araması mı daha uygun yoksa hemen orda ilacının kendisine uygulanması mı? Hastaneler 1 Temmuz’da İlaç Takip Sistemi’ne (İTS) geçiyor. İTS ile hastaneye alınan ilaçlar birebir takip edilecek, hasta başına ne kadar ilaç kullanılırsa o kadar fatura edilecek. Artan ilaç zayi olmayacak. İlaçların çalınması da engellenmiş olacak” görüşünü bildirdiler.

Nurten Saydan Hürriyet’e şunları söyledi: 

TEDAVİLER AKSAYACAK

“Vatandaşın ilaca ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla 2005 yılında SSK eczaneleri kapanarak, SSK’lı hastalar serbest eczanelerden ilaç almaya başladılar. Bu durum SSK eczanelerindeki ilaç kuyruklarını bitirdi. Devletin yüksek ilaç maliyeti aşağıya çekildi ve ihale yolsuzluklarının önüne geçildi. Ancak Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile kanser ilaçlarının 1 Temmuz’dan itibaren hastanelerden satılacağı duyuruldu. Bu gerçekleşirse hastaların tedavi süreçleri hastanelerin satın alma (ihale) bölümlerinin insafına bırakılacak. Elde mevcut olmayan, biten ürünler için açılacak ihale şartnameleri ve uzun ihale süreçleri tedavilerde aksama ve gecikmelere neden olacak. Hastane stokunda bulunmayan, azalan ya da stok fazlası alınan ürünler sebebi ile doktorun tercihi değil, hastanenin elinde bulunan ilaçlara göre tedavi başlayacak. Kendi kullandığı ilaçları bulamayan ve hastalık nedeni ile hassas olan hasta ve yakınları mecburen kendi ilaçlarını kullanmak isteyecek ve ücretli olarak eczanelerimizden temin yoluna gidecek. Bu da hastaların ekonomik açıdan karşılamayacağı ekstra bir yükün altına girmelerine, evlerini barklarını satmalarına ve tedaviye ulaşamayarak sağlıklarını tamamen kaybetmelerine neden olacak.

YOLSUZLUKLAR OLABİLİR

Saydan, kanser ilaçlarının pahalı olmasından kaynaklı olarak çeşitli yolsuzluklara davetiye çıkaracağını savunarak, “Hastaneler bu ilaçlara sahip olamayacak, kötü niyetli kişiler bu ilaçları ele geçirerek merdiven altında ihtiyaç sahiplerine yüksek fiyattan satacak. Yahut yurt dışında müşteri bulacaklar” diye konuştu.

         Eczane sayısında doyuma ulaşan, sektörde ilaç pazarını küçülten her türlü gelişme ciddi bir sarsıntıya neden olacak ve eczane ekonomilerinin ağır yara alacağını vurgulayarak, “İlaçların hastanelerde satılmasının hukuki bir dayanağı bulunmuyor. Bu nedenle TEİS olarak konuyu yargıya taşıyacağız” dedi.

PAZAR PAYINDA EN ÜST SIRADA

Nurten Saydan, hukuki olarak hiçbir dayanağı olmadığını iddia ettiği uygulamada kanser ilaçlarındaki büyük satış oranlarının da etkisi olduğunu belirtti. Saydan, onkoloji ilaçlarının pazar payı 5 yılda yüzde 2.8 artarak en üst sıraya çıktığını belirterek, “2009 yılında ilaç pazar payının parasal olarak yüzde 8.4’ünü onkoloji ilaçları oluşturuyordu. Tüm dünyada olduğu gibi bu pazar 2014 yılında yüzde 11.2’ye yükselerek birinci sıraya yerleşti. Toplam ilaç Pazarı 14.6 milyar, onkolojik ilaçlar ise 1.9 milyar liraya ulaştı. Bu durumda eczanelerimizden yaklaşık iki milyar liralık pay çıkarılarak özel hastaneler başta olmak üzere özel şirketlerin insafına terk edilmiş olacak” diye konuştu.

HASTALAR MAĞDUR EDİLMEZSE OLUR

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir ise şunları söyledi:

         “Dünyada bazı ülkelerde benzer uygulamalar var. Prensipte ilaçların hastanelerden alınmasına karşı değiliz. Gerekli altyapı insan donanımı sağlanmalı. Yeterince eczane ünitesi, eczacı çalıştırılmalı. Bu önlemlerin temmuza kadar alınabileceğinden kuşkularımız var. Alt yapı yetersiz olursa hastalar mağdur olur. Şu anki hastane eczanelerinin yapıları ayaktan hastaların kanser ilaçlarını karışlamaya uygun değil. Güvenli ilaç kullanımını sağlamak, sahteciliğin önüne geçilmesi gibi avantajları var. Ama hastanelerde, kuyruklar ve mağduriyet olmaması için önlem alınmalı”

 Hürriyet Gazetesi – 5 Mayıs 2015

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.