ARŞİV
0

ECZACIYLA HASTA YİNE KARŞI KARŞIYA !

hürriyet ankara 1

Eczacıyla hasta yine karşı karşıya !

TEİS Genel Başkaın Eczacı Nurten Saydan, Eczane Medula Provizyon sisteminin yaklaşık bir aydır kesintiye uğrayarak, eczacıların ve vatandaşların kabusu olmaya devam ettiğini öne sürdü. Saydan, “Sekteye uğrayan sistem yüzünden eczacılar hastaların hiç bir bilgisine ulaşamıyor, ilacını alamayan hastalar ciddi anlamda mağdur oluyor, hasta ve eczacı yine karşı karşıya geliyor” dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, sistemin düzenli bir şekilde çalışmamasını eleştirdi. Saydan, “Eczanelerimiz 24 saat açık ama kesintisiz çalışmayan sistem yüzünden hizmet veremiyoruz. Artık kesintisiz çalışan bir sistem istiyoruz” dedi. Hastaların ‘e-reçete’ ile eczanelere geldiğini, ancak sistemin çalışmadığı için eczacılar olarak hastaların hiç bir bilgisine ulaşılamadığını belirten Saydan, ilacını alamayan hastaların ciddi anlamda mağdur olduğuna, bu durumun da eczacıya ve hastaya zor anlar yaşattığını belirtti, şunları kaydetti:

SÜREKLİ KESİNTİ OLUYOR

“Ancak son bir aydır pazartesi kesintileri sürekli olmaya başladı. Bu durum eczacıları canından bezdiriyor, hastaları mağdur ediyor. Sistemdeki sorunun nedeni ; genellikle SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi )hatası olup,bazen gece nöbetlerimizde de sorun yaşabiliyoruz. Vatandaşın ilacını sorunsuz alabilmesi için SGK’nın sistemdeki SPAS Müstahaklık Sorgulama Sistemi kaynaklı problemi çözmesi, Medula sistemini 24 saat hizmet verir hale getirmesi gerekiyor. Her pazartesi günü bu sorunu yaşamak istemiyoruz. Bizler, eczacılar olarak kesintisiz çalışan bir Medula provizyon sistemine reçete girerek hastalarımızın ilaçlarını vermek istiyoruz.”

Hürriyet /Ankara 21 Ekim 2014

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27421215.asp

 

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.