ARŞİV
0

SAĞLIK BAKANLIĞI SENDİKAMIZCA YAPILAN ÇAĞRIYA CEVAP VERDİ.


hürriyet

 

 

SAĞLIK BAKANLIĞI SENDİKAMIZCA YAPILAN ÇAĞRIYA CEVAP VERDİ.

İKİ BAKANLIK DAVALIK

Sağlık Bakanlığı, SGK’yı mahkemeye verdi

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) eşdeğer ilaç nedeniyle davalık oldu.

Meltem ÖZGENÇ/Hürriyet

SGK, eşdeğer ilaçlardan klinik araştırma istenebileceğini dair bir yönerge hazırladı. TİTCK ise bunun yerli ilacı sıkıntıya sokacağını söyledi. Anlaşmaya varılamayınca TİTCK, SGK’yı mahkemeye verdi.

SGK’nın, 3 Temmuz’da hazırladığı Ödeme Komisyonunun Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönerge’ya eşdeğer ilaçta klinik araştırma istenebileceği yönünde bir madde eklendi. Sağlık Bakanlığı bu maddenin yerli ilacı sıkıntıya sokabileceği görüşünü SGK’ya iletti, ancak herhangi bir sonuç alınamadı. Bunun üzerine TİTCK, SGK’ya Danıştay’da dava açtı.

MADDE HUKUKA AYKIRI

Dava dilekçesinde “Ödeme komisyonunun, ihtiyaç duyulan ilaçlar ile ilgili mevcut alternatiflerine göre getireceği klinik kazanç, tedavi üstünlükleri ve finans modellerinin belirlenmesi amacıyla komisyon tarafından belirlenecek üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinde bu kapsamda çalışma talep edebileceği yolunda hükme yer verilmiş olması; komisyonun gerek görür ise müracaatta bulunan ilaçlardan klinik araştırma isteyebilecek olması mer’i mevzuat hükümleri karşısında açıkça hukuka aykırılık teşkil etmektedir” denildi. Dilekçede, yetkili olarak kurumun zaten yürütülen klinik araştırmalar neticesinde elde edilen verilere göre ruhsat ve izin verdiği kaydedildi.

 

 

Kategori :Basında Sağlık, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.