ARŞİV
0

ECZACILAR:TAHSİLDARLIK YAPMAK İSTEMİYORUZ…

birgün

Eczacılar: Tahsildarlık yapmak istemiyoruz.

Eczacılar, muayene ücreti tahsil ederek “SGK’nın veznedarlığı”nı yapmak istemiyor. TEİS Genel Başkanı Saydan, “Muayene ücretini görevimiz olmadığı halde tahsil etmek zorunda kalıyoruz” derken TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay, “Hem tahsildarlık yapıyor, hem de zarara uğruyoruz” dedi.

Eczacılar, muayene ücreti tahsil ederek “SGK’nın veznedarlığı”nı yapmak istemiyor. TEİS Genel Başkanı Saydan, “Muayene ücretini görevimiz olmadığı halde tahsil etmek zorunda kalıyoruz” derken TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay, “Hem tahsildarlık yapıyor, hem de zarara uğruyoruz” dedi

BURCU CANSU/ANKARA

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun muayene ücretlerini görevleri olmadığı halde tahsil eden eczacılar canlarından bezdi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan ve Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay BirGün’e yaptıkları açıklamalarda, eczanelerin SGK’nın muayene ücreti ‘veznedarlığını’ yapmak istemediğini belirtti.

’24 BİN ECZANE SGK VEZNEDARI’
TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın muayene ücretinin tahsiline sendika olarak hep karşı çıktıklarını kaydederek, “Muayene ücretini görevimiz olmadığı halde tahsil etmek zorunda kalıyoruz” dedi. Saydan sözlerine şöyle devam etti: “SGK’lı yurttaşların muayene ücretlerini tahsil etmek asla bizim görevimiz olamaz. Bu angaryadır ve eczacılara emrivaki yapılarak, muayene ücreti tahsildarlığı yaptırılmaktadır. Devlet haklı isteklerimize kulaklarını tıkayarak, bize verilmesi gereken paraları görmezden gelmekte, ama buna karşılık kendi kasasına girecek paraları bize zorla tahsil ettirmekte hiçbir sakınca görmemektedir.” SGK’nın muayene ücretlerinin tahsiline ilişkin Danıştay‘da altı davanın devam ettiğini hatırlatan Saydan, “Muayene paralarının hastanelerden tahsilinin zor olduğu gerekçesiyle kurum tarafından bu talebimiz sürekli reddediliyor. Özel hastanelerde, devlet hastanelerinde vezneler olmasına rağmen 24 bin eczane muayene tahsil veznesi olarak kullanılıyor” dedi.

‘HASTA BİZE İSYAN EDİYOR!’
Saydan, hasta ile sürekli karşı karşıya gelmelerine sebep olan muayene ücreti tahsilatında yaşananlara ilişkin şunları anlattı: “Hastanın reçetesine bir kutu bile ilaç yazılmış olsa, aile hekimliğinde reçete yazdırıp, eczanelerimize gelen yurttaşlarımız, 3 lira para ödemekte ve bu parayı kurum bize tahsil ettirmektedir. Devlet ve üniversite hastanelerinde muayene ücreti 5 lira, reçete yazdırırsa 8 lira, özel hastanelerde muayene ücreti 12 lira, reçete yazdırırsa 15 liradır. Devlet hastanelerine giden yurttaş, muayene oluyor, eczanelerimize geldiğinde reçete alırsa 3 lira ödüyor. Hastaneye ait muayene ücreti hastane fatura kestiği zaman yani yaklaşık 1 ay sonra sisteme işlenmektedir. Yurttaş hastaneye gidip eczanemize geldiğinde o günkü muayenesinin 5 lirası çıkmıyor, varsa eski muayene ücretleri çıkıyor. Bu da hastalarla bizi karşı karşıya getirmektedir.”

‘ZARARA UĞRUYORUZ’
TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay ise akıllı yazar kasaların kredi kartı POS cihazına bağlı olduğunu, dolayısıyla muayene katılım payını kredi kartından çeken bir eczanenin çifte zarara uğradığını belirtti. Kızılay, “Örneğin, sekiz kere hastaneye gitmişsiniz fakat hiç ilaç almamışsınız. Dokuzuncu gidişinizde ilaç yazılmış ve almak için eczaneye gidiyorsunuz. Eczacı sisteme giriyor ve sizden eski muayene bedeli olarak toplam 40 lira tahsil etmesi lazım geliyor ki ilacınızı verebilsin. Ama sizin üzerinizde bu kadar nakit olmadığı için kredi kartı uzatıyorsunuz. Eczacı da zor durumda bırakmamak için SGK’nin parasını karttan çekiyor. Böyle olunca hem KDV hem de gelir vergisi çıkıyor. Zira akıllı yazar kasalar devrede. Yani eczacı sanki ilaç satmış, para kazanmış gibi vergi borcu çıkıyor. Oysa tahsil ettiği SGK’nin parası” diye belirtti.

‘ASIL İŞİMİZİ YAPAMIYORUZ’
Eczanelerin SGK’nın veznedarı gibi çalışmaktan asıl işlevlerini yerine getiremediğinden yakınan Kızılay, şunları söyledi: “Hasta eczaneye geldiğinde onlara ilacı nasıl kullanmalılar, hangi saat aralığında ilacı almalılar bunları anlatmamız gerekirken muayene ücretini açıklamaya çalışıyoruz. Şiddete uğruyoruz. Hastanın ikna olması için ödediği paranın hangi hastanedeki muayeneden kaynaklandığını söylüyoruz. Bizim işimiz bu değil.” Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Kızılay, ‘SGK’lı hastaların primine yansıtılsın bu bedel. Bu tahsilatı yapma işlemi bizlerin üzerinden alınsın” dedi.BİRGÜN GAZETESİ

http://www.birgun.net/news/view/eczacilar-tahsildarlik-yapmak-istemiyoruz/3482

 

 

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.