ARŞİV
0

İLAÇ FİYATINI SAKLAMA…


hürriyet ankara

 

İlaç fiyatını saklama

Meltem ÖZGENÇ

17 Haziran 2014

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’na ihtarname çekti.

Sendika, kurumun ilaç fiyat değişikliklerini internet sitesinden açıklamadığını, bunun da eczacıyı zor duruma soktuğunu bildirdi. Sendika Başkanı Nurten Saydan, “Eczacılar ekonomik olarak zaten zararda. İlaç fiyat değişikliklerinin bilinmemesi onları daha da zora sokuyor. Fiyatların saklanmasının nedenini merak ediyoruz. Üstelik bu uygulama bir süre sonra ilaç fiyatlarında kaosa neden olacaktır” dedi. Nurten Saydan konuyla ilgili şunları söyledi: 
“Resmi Gazete’de yayınlanan Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkındaki Tebliğ’de ‘Bakanlık referans fiyattaki değişikliği, fiyat değişimlerini, dönemsel Euro değerini, yeni ürünlerin fiyatlarını, pazarda olmayan ürünleri kurum resmi internet sitesinde ilan eder’ maddesi var. Ancak, mayıs ayından bu yana kurumunuz internet sitesinde ilaç fiyatlarındaki değişiklikler, değişiklik tarihleri ve değişikliğin nedenleri ile ilgili bir liste yayınlanmıyor. 
Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu, Türk Eczacıları Birliği, müvekkil Sendika gibi bazı kuruluşlara bildirim yapıyor.

KAOSA NEDEN OLACAK

Bu kuruluşların da kendi üyelerini bilgilendiriyor olması eczacıların mağduriyetini önlemiyor. Zira, ilaç fiyat değişikliklerinin, ecza depoları ve yazılım şirketlerine bildirilmemesi, programların güncellenememesine, dolayısıyla eczacının ilacı yüksek fiyattan almasına ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na düşük fiyattan fatura etmesine, bu da eczacıların ticari açıdan zarar etmesine neden oluyor. Elimizdeki ilacın fiyatı değişiyor ve eczacı olarak bundan haberimizin olmaması gibi mantık dışı bir durumla karşı karşıyayız. Fiyatların saklanmasının nedenini merak ediyoruz. Üstelik bu uygulama bir süre sonra ilaç fiyatlarında kaosa neden olacak.”

 

HÜRRİYET ANKARA (http://www.hurriyet.com.tr/ankara/26622822.asp)

 

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.