ARŞİV
3

SGK MEDULA DUYURUSU (Özel Sağlık Hizmeti Sunucularınca Resmi Tatil Günlerinde Düzenlenen Reçeteler Hakkında)

DUUYURU3

SGK MEDULA DUYURUSU !

Tarih : 22.05.2014
Konu : Özel Sağlık Hizmeti Sunucularınca Resmi Tatil Günlerinde Düzenlenen Reçeteler Hakkında

Açıklama : Bilindiği üzere 01/04/2014 tarihi itibarıyla Pazar günleri ile diğer resmi tatil günlerinde 4400 branş kodlu acil branş, hemodiyaliz ve onkolojik tedavi dışında provizyon (ilk takip numarası) verilememektedir. Ancak Kurumumuza intikal ettirilen başvurulardan resmi tatil günlerinde yazılan manuel reçetelerin karşılanıp karşılanmayacağı konusunda tereddütlerin yaşandığı anlaşılmıştır.

 Belirtilen günlerde manuel olarak düzenlenmiş reçetelerin Kurumumuzla sözleşmeli eczaneler tarafından kontrol edilerek yalnızca acil branş, hemodiyaliz ve onkolojik tedavi reçetelerinin karşılanması, diğer branşlarca yazılan reçetelerin karşılanmaması gerekmektedir.

 

Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

Bildiğiniz üzere Sendikamızca  07.05.2014 tarih ve 37 sayı ile kuruma yazılı olarak başvurmuş ve konu ile ilgili açıklayıcı duyuru yapılmasını istemiştik. TEİS

SENDİKAMIZCA KURUMA YAPILAN YAZILI BAŞVURU

https://www.teis.org.tr/index.php/2014/05/07/uyelerimize-onemli-bilgilendirme-sosyal-guvenlik-kurumuna-yapilan-basvurumuz/

                                                                                                                     07/05/2014

                                                                                                                      TEİS2014-37

T.C.SGK BAŞKANLIĞI

GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İLAÇ ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞI’NA

ANKARA

            Konu: 21.03.2014 tarihli duyuru ile resmi tatil günlerinde (23 Nisan, 19 Mayıs, Kurban Bayramı ve Pazar günleri gibi) tüm branşlardan provizyon verilmesi uygulamasının kaldırılması hakkında.

Genel Müdürlüğünüz tarafından21.03.2014 tarihinde kurumunuzla sözleşmeli hastanelere hitaben, “Medula – hastane sistemini kullanmakta olan tüm özel sağlık hizmet sunucularının dikkatine” başlığı ile yayımlanan duyuruda,   “… sonrasında, resmi tatil günlerinde (23 Nisan, 19 Mayıs, Kurban Bayramı ve Pazar günleri gibi) tüm branşlardan provizyon verilmesi uygulamasının kaldırılması talebi Kurumumuz tarafından uygun bulunmuştur” denilerek,  “…bu sebeple, MEDULA-hastane sistemi üzerinden özel sağlık hizmet sunucuları için 01/04/2014 tarihi itibari ile resmi tatil günlerinde, 4400 branş kodlu acil branş, hemodiyaliz ve onkolojik tedavidışında provizyon (ilk takip numarası) verilmeyecektir”  açıklaması yapılmıştır.

Kurumunuz tarafından yapılan duyuru her ne kadar , hastanelere hitaben yazılmış ise de, açıklamada belirtilen tatil günlerinde söz konusu hastanelerden yazılan reçetelerin , kurumunuzla sözleşmeli eczanelerden karşılanması açısından üyelerimiz arasında tereddüt hasıl olmuştur.

Resmi tatilleri ve hafta sonu tatilini düzenleyen , 2429 sayılı Kanun’un  3. Maddesinde,   “– A) Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00′ten itibaren başlar”   ifadesi yer almaktadır. Sadece bu madde bile, şu anda eczanelerimizin konu ile alakalı durumdan yaşadıkları tereddütü açıkça pekiştirmektedir.

Çünkü, bu Kanun’a göre, cumartesi saat 13.00 den sonra yazılan reçetelerin, kurumunuz tarafından yayımlanan duyuruda ifade edilen hafta sonu tatili anlamına uyup uymadığı ya da bunun nasıl tespit edileceği bile, çözülmesi çok zor bir soru olarak ortada durmaktadır.

Bu sebeple, resmi tatillerde ve hafta sonu tatillerinde , kurumunuzla sözleşmeli hastanelerden yazılacak reçetelerin karşılanması hususunda eczanelerimizden karşılanmasında bir sakınca olmadığı yönünde bir duyurunun ivedilikle yapılması zarureti hasıl olmuştur.

Bu sebeple gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.

                                                                                       Ecz. Nurten SAYDAN

                                                                       TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI           

                                                                                        GENEL BAŞKANI

 

Kategori :Duyurular, SGK Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

3 tane yorum var to "SGK MEDULA DUYURUSU (Özel Sağlık Hizmeti Sunucularınca Resmi Tatil Günlerinde Düzenlenen Reçeteler Hakkında)"

  1. hülya alkan dedi ki:

    çok şaşırdım..vatandaşımız mağdur olacak. eczacılarımız mağdur olacak..site de yenileme yapılsın.o günlerde o tür reçeteler ödenemez kaydı çıksın

  2. yusuf kul dedi ki:

    muayene ücretlerinin atlatılması sorunu SGK nın yaratmış olduğu tuzaklarla dolu bir sonuçtur.bu protokol imzalanırken teb bu maddeyi neden kabul etti.ya da bu madde konulurken sonuçları neden bu kadar gözden geçirilmedi.işlenen hata ile ceza arasında hiç bu kadar orantısızlık olurmu.aldığımız duyumlar türkiyede 10000 eczanenin bu suçu işlediği.sgk nerden para toplayıp hastanelerein ödeneğini nasıl karşılayacağını iyi biliyor.bu resmen eczaneleri batırıp sermayenin kucağına atma operasyonudur.malesef teb de buna bilerek veya bilmeyerek aletolmuştur.peki şimdi soruyorum .türkiyede reçetesiz ilaç satmak suçtur.bugün reçetesiz ilaç satmayan bir eczane varmı.reçetesiz ilaç satmanın riskleri muayene ücretlerini ötelemekten dahamı az sakıncalıdır.gelin teb e şunu söyleyelim.sgk ile yapılan protokole şunu da eklesinler.reçetesiz ilaç satışını tespit edilmesi halinde kutu başına 250 tl ceza kesilsin.bunu hangi vicdan kabul eder.yani muayene ücretini enayi yerine konulmuşçasına tahsil ettirecekler.ve bunu tahsil etmessen miltarlarca tl lik cezalar alacaksın.ama reçetesiz iaç satışına müsaade edeceksin.öyleyse muayene ücretini öteleten 10000 eczane haksız rekebetten dolayı suç işlmisse türkiyede reçetesiz ilaç satan 24000 eczanede hem insan sğlığını tehlikeye atmaktan hemde haksız rekabetten dolayı suç işlemiştir .ve bununda cezalandırılması gerekir.eczaneler sustukça bu mesleki faşizm devam edecek.iyi ki bir sendikamız var.aksızlık karşısında susmuyorlar.ama bunun daha etkin olması lazım.

  3. halit demir dedi ki:

    Yusuf beyin yorumlarına katılmakla birlikte şu gerçeğin altını da çizmek gerekir.sgk zatenönceeczacıların düşebileceği tuzaklarhazırlar.sonra pişkin pişkin cezalar keser.halbuki milyonlarca dolar harcayarak bir medula sistemi hazırlıyor.ama nedense muayene ücretiötelemeye karşı bir önlem alamıyor.behey kardeşim sen bunu bilgisayarda anında uyarsana.ben bir hasta olarak şimdi bir eczaneye gidip ilaç almak istesem ve birikmiş muayene ücretlerimden dolayı o parayı eczaneyeödeyemessem eczane veya devlet beni ilaçsızmı bırakacak.peki nerde bu sosyal devlet anlayışı.hani eski sağlık bakanı acillerde hiç bir hastadan ücret alınmayacak .tedavisi yapılmadan gönderilmeyecek.dmişti.buda aynı şey değilmi.bir hastanın muayene ücretini belli bir süreye kadar öteletme hakkı olmayacakmı.aslınd a türkiyedeki hasta hakları dernek veya kuruluşları bu durumu dile getirip hasta haklarını aramalılar diye düşünüyorum.bilmiyorum yanılıyormuyum*?

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.