ARŞİV
0

SGK,GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE YAPILAN BAŞVURUMUZ (Medula Provizyon Sisteminde açılmayan alt kullanıcı tanımlama ve yetkilendirme bölümü hk)

başvuru1

 

 

                                                                                              09/05/2014

                                                                                              TEİS2014-39

 

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İLAÇ VE ECZACILIK DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NA

ANKARA

         Konu: Başkanlığınızca Medula Provizyon Sisteminde açılmayan alt kullanıcı tanımlama ve yetkilendirme bölümü hakkında        

         İlgi: Başkanlığınız Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü tarafından başkanlığınıza danışılarak gönderilen 27/11/2012 tarih ve  B.13.2.SGK.0.13.03.01/719/1049770 -2075325 sayılı yazı.

       Bilindiği üzere Medula Provizyon Sistemi daha önceki Java uygulamalarının aksine, internet erişimi olan her bilgisayardan kullanılabildiği için, kullanıcı adı ve şifrenin kötü niyetli üçüncü kişilerin eline geçmesi durumunda eczanenin reçete ve hasta bilgileri dahil bir çok  bilginin istenmeyen şekillerde kullanımı, hatta reçete kayıtlarının zayi ya da zarara uğratılması tehlikesi bulunmaktadır.

Son günlerde yaşanan 2013 ek protokolüne ilave edilen 5.3.15 maddesi yüzünden yaşanılan sıkıntılar kurumunuz tarafından bilinmektedir. Sendika olarak edindiğimiz bilgilerden bu maddeye istinaden sıkıntı yaşayan meslektaşlarımızın oldukça büyük çoğunluğu ancak kurumunuzdan savunma isteyen yazı gelince yapılan yanlışlıklardan haberdar olmuşlardır. Bilgileri dışında, ya çalışanlarının veyahut art niyetli kişilerin kurbanı olan meslektaşlarımız çok fazladır. (Mağdur eczane sayısı ör; Ankara için 400 civarıdır.)

Mağduriyet yaşayan bu meslektaşlarımız senelerdir kurumunuza ve kurumunuz SGK’ lı vatandaşlarına hizmet vermekte ,aynı zamanda kurumunuz adına MUAYENE ÜCRETİ  tahsil etmektedir. Bu tahsilatın eczanelerimizden olması gayet riskli bir durum yaratmıştır. Hak etmediğimiz saygısızca ,hatta hakarete varan sözlü tacizlere ve basından da izlediğiniz gibi eczacı ve çalışanına şiddete kadar varmaktadır.Mesleğimizle hiç alakası olmayan ve bizlere angarya olan bu durum yüzünden yaşanılan son mağduriyetler ECZANE hizmetimizde moral olarak çöküşlere neden olmuştur.

         Sendikamızca gelen tehlike baştan fark edilmiş ve 25.10 2012 tarih ve 103 sayı ile kurumunuza iletilmiş olup kurumunuzca verilen cevap ;” bu kapsamda, Kurumumuzca bir düzenleme yapılamadığından, eczane sahibi ve mesul müdürlerinin kullanıcı adı ve şifrelerini üçüncü şahıslara kullandırma aşamasında daha dikkatli olması konusunda uyarılması “ şeklinde olmuştur.

Eczacılara verilmekten imtina edilen alt parola yüzünden üye eczacı ve meslektaşlarımız reçete ve dökümleri silinerek zarara uğratılmak dahil her geçen gün farklı bir sıkıntı yaşamaktadır.       

Yaşanan  somut olaylar göz önünde bulundurularak bu gibi  tehlikelerin önlenmesi ve buna benzer istenmeyen durumların yaşanmaması amacıyla Medula Provizyon Sisteminde; reçete silme, ödeme/fatura görme,DÖKÜM ALMA  vb. diğer bölümlerine erişim hakkının sınırlanabileceği bir alt kullanıcı tanımlama ve yetkilendirme bölümünün açılarak, eczane sahibi ve mesul müdürlerinin dilediği sayıda ve belirlediği yetkilere sahip kullanıcı tanımlamalarını sağlayacak düzenlemenin acilen  yapılması  için gereğini bilgilerinize arz ederim.   

                                                                              Ecz. Nurten SAYDAN

                                                               TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

                                                                                       GENEL BAŞKANI

 

 

 

Kategori :Başvurularımız Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.