ARŞİV
0

SGK BAŞKANLIĞINA YAPILAN BAŞVURUMUZ (Salofalk Lavman-Kamu Kurum İskontosu uygulanmayan ilaçlar hakkında)

TEİS

Değerli Üyelerimiz, sizlerden gelen bildirimler üzerine KKİ uygulanmayan Salofalk Lavman  4 g/60 ml  .ve bu gibi ilaçlar hakkında Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurumuz aşağıda bilgilerinize sunulur.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası)

                                                                                              24/04/2014

                                                                                              TEİS2014-35

T.C.

SGK BAŞKANLIĞI

GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İLAÇ ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞI’NA

ANKARA

 

Konu:  Kamu Kurum İskontosu uygulanmayan ilaçlar hakkında

Kurumunuz ödeme listesinde bulunan, ALİ RAİF ilaç  firması adına ruhsatlı Salofalk Lavman  4 g/60 ml isimli ilaca ilgili firma tarafından Kamu Kurum İskontosu (KKİ) uygulanmamaktadır. Kamu fiyatı 48,64 TL olan ilacın depodan eczanelere geliş fiyatı 54,03 TL olup,  bu ilaçta eczanelerimiz normal eczacı karını elde etmek bir tarafa kutu başına 5,39 TL zarar etmektedir. Firmanın uygulamak zorunda olduğu fakat uygulamadığı bu iskonto kurumunuz tarafından eczanelerimizden reçete girişinde peşin olarak tahsil edilmekte ve ticaretin doğasına aykırı bu durum yüzünden hastaların ilaca ulaşmasında sorunlar yaşanabilmektedir.

Kurumunuzla olan daha önceki yazışmalarımızda da KKİ uygulanmayan ilaçlarla ilgili bildirimler yapmış olmamıza rağmen ilgili firmalara herhangi bir yaptırım uygulanmadığı için söz konusu firmalar KKİ uygulamadığı gibi her geçen gün KKİ uygulanmayan ilaç sayısında artış yaşanmaktadır.

KKİ uygulaması kamu ile firmalar arasında olan bir uygulama olup eczanelerin bu uygulamanın dışında tutulması ve firmaların KKİ’leri  direkt kamuya uygulaması gerekmekte iken, taşıma zararı bir yana, uygulanmayan KKİ’ler yüzünden eczane ekonomileri ciddi anlamda zarar görmektedir. 

Her ay kurumunuzun hangi ilaçtan kaç kutu aldığı sistemlerinizde mevcut olup, Kurumunuz muhasebe birimi hangi firmanın her ay ne kadar KKİ ödemesi gerektiğini gerekli yazılım desteği ile istenildiği an hesaplayabilecek durumdadır. 

Bu yöntemle ilgili firmaların ödemeleri gereken KKİ tutarının eksiksiz olarak hesaplanıp kurumunuza aktarılması mümkün olup, bu yöntemin uygulanmasıyla  KKİ uygulamayan firma olmayacağı gibi kurumunuz firmalarla istediği gibi pazarlık yapabilecek ve eczanelerimiz sürekli değişen KKİ oranlarından dolayı oluşan kayıplardan ve KKİ uygulamayan firmalardan dolayı oluşan kayıplardan kurtulacaktır.

Bu yönde bir düzenleme yapılıncaya kadar; başta yazımıza konu Salofalk Lavman 4 g/60 ml isimli ilaca ALİ RAİF ilaç firması tarafından %28 oranında belirlenmiş olan KKİ ‘nin uygulanmasının sağlanması olmak üzere, diğer KKİ uygulanmayan ilaçlara da belirlenen oranlarda KKİ ‘nin uygulanmasının sağlanması için gereğini bilginize arz ederim.

                                                                  Ecz. Nurten SAYDAN

                                                     TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

                                                                    GENEL BAŞKANI

 

Kategori :Başvurularımız Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.