ARŞİV
0

ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE YAPILAN BAŞVURUMUZ.(Majistral ilaçlar hakkında)

TEİS

 

Değerli Üyelerimiz, sizlerden gelen bildirimler üzerine bazı müstahzar ilaçlarla hazırlanan majistral ilaçlarda yapılan kesintiler hakkında Ankara Sosyal Güvenlik  İl Müdürlüğü Kavaklıdere Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılan başvurumuz bilgilerinize sunulur.

11/04/2014  /   TEİS2014-33                                                                                                                                                      

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü

Kavaklıdere Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne

Atatürk Bulvarı No:225 Kavaklıdere/ANKARA

 Konu: Bazı müstahzar ilaçlarla hazırlanan majistral ilaçlarda yapılan kesintiler hk.

Üyelerimizden gelen bildirimlerden anlaşıldığı üzere hekimler tarafından yazılan majistral ilaç reçetelerinde, majistral ilaç hazırlanırken kullanılan müstahzar ürünlerin son kullanıcının kullanma şekline yönelik bilgilendirmeler de içeren Kısa Ürün Bilgilerine (KÜB) göre kurumunuz tarafından kesinti yapıldığı anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere majistral ilaç yazma yetki ve selahiyeti tamamen hekime ait olup kurumunuzca uygulanan SUT hükümleri majistral ilacı 10 günlük dozda kabul etmekte olup, majistral ilaçlar için başkaca kısıtlayıcı bir hüküm bulunmamaktadır. Kesintiye konu Dermovate Merhem, Psovate Merhem ve Psoderm Merhem adlı müstahzar ilaçların Kısa Ürün Bilgilerinde yazılı olan “seyreltilmemelidir” ibaresi son kullanıcının hekimin planladığı tedaviyi bozmaması için yapılmış bir uyarı olup, sıvağ içindeki etken madde konsantrasyonunun kullanılacak bir başka sıvağ ile hekimin bilgisi dışında azaltılmasını önlemeye yöneliktir. Zira Topikal olarak kullanılan steroidlerin beklenen ve istenen etkiyi göstermesi için belirli bir dozajda ve sürede kullanılması gerekmektedir.

Diğer taraftan topikal steroidlerin kullanımında istenmeyen bazı yan etkiler olabildiği için bu etkilerin azaltılmak istenmesi ve/veya karışık kompleks rahatsızlıklarda topikal kortikosteroidin yanına başka etken madde ve müstahzar ilaçlar ilave edilebilmektedir. KÜB bilgilerine göre,firma tarafından bildirilen ,ismi geçen ilaçların geçimsizlikleri ile ilgili veri de bulunmamaktadır.

Kaldı ki; bu ürünlerin KÜB’de yer alan bu bilginin yanlış yorumlanmasından oluşan mağduriyetin giderilmesi amacıyla Dermovate Merhemde bu ibare firma tarafından Bakanlığa başvurularak kaldırtılmıştır. Yine ilgili Firmalar tarafından Bakanlığa , Psoderm için E-takip no: 1260321 ve Psovate için E-takip no : 1260198 ile bu ibarenin kaldırılması için başvuru yapılmıştır.

Dolayısıyla; tek başına müstahzar olarak kullanıldığı zamanlar için yapılmış uyarının hiçbir yasal ya da bilimsel bir gerekçeye dayanmaksızın, yanlış yorumlanarak,  majistral ilaçlar için de geçerliymiş gibi kabul edilerek kurumunuzca yapılan kesintiler mevcut SUT hükümlerine ve diğer yasal mevzuata aykırı olup;

Üye eczacılarımızın söz konusu ilaçlarla hazırlanmış majistral ilaç reçetelerinde bu tür kesintilerin yapılmasının durdurulması, haksız ve mesnetsiz bir şekilde yapılan kesintilerin iade edilerek yaşanan mağduriyetin giderilmesi için gereğini bilgilerinize arz ederim.

Ecz. Nurten SAYDAN

TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI GENEL BAŞKANI

 

Kategori :Başvurularımız Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.