ARŞİV
0

SGK’NA YAPILAN BAŞVURUMUZ.(Medula Provizyon Sisteminde insülin iğne uçlarının eşdeğer görülmemesi sorunu )

TEİS

 Değerli Üyelerimiz,

Sizlerden gelen Medula Provizyon Sisteminde insülin iğne uçlarının eşdeğer görülmemesi sorunu hakkında SGK,GSS Genel Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Dairesi Başkanlığına 25.03.2014 tarih ve TEİS2014-29 sayılı  başvuru yapılmıştır. Yapılan başvurumuz aşağıda bilgilerinize sunulur.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası )

                                                                                              25/03/2014

                                                                                              TEİS2014-29

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLAÇ VE ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞI’NA

ANKARA

Konu : Medula Provizyon Sisteminde insülin iğne uçlarının eşdeğer görülmemesi sorunu hk.

İnsülin iğne uçlarının farklı uzunlukları (4mm, 5mm, 6mm, 8mm, 9mm gibi), birbiri yerine eşdeğer olarak verilebilirken, kurumunuz Medula Provizyon Sisteminde yapılan düzenleme ile, farklı uzunluğa sahip insülin iğne uçları eşdeğer tablosunda yer almadığı için, artık verilememektedir.

Eczacılarımız iğne uçlarını hastalarına verirken, hastaların talebi ve isteği doğrultusunda kilo durumlarına bakarak  Medula Provizyon sistemi üzerinden eşdeğer seçimi yapmak istemekte ve hastaların daha az acı duyarak insülinlerini yapmalarını sağlamaya çalışmaktadırlar.Ancak ,yeni uygulama bu olanağı ortadan kaldırmış olup, bu sebepten dolayı kesinti yaşayan meslektaşlarımız da olmaktadır.

Halen yürürlükte olan protokolün    3.2.12. maddesinde yer alan , “Reçetede yazılı ilacın  “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi” nde (EK-2/D) ve provizyon sisteminde eşdeğer ürün grubu sütununda yer almaması halinde, hekim tarafından reçeteye yazılmış olan ilacın yerine farmasötik eşdeğerinin verilebilmesi için, verilecek ilaç bedelinin reçetede yazılı ilaç bedelinden fazla olmaması ve eczacı tarafından reçete üzerine ” ……….…..ilacı yerine …………………..ilacını veriyorum, farmasötik eşdeğeri olduğunu onaylıyorum.” ibaresinin yazılarak veya bu ibareyi içeren kaşenin basılarak imzalanması şarttır.” amir hükmü mevcuttur.

Buna göre, eczacılarımızın bu şekilde karşıladıkları ve sadece farklı iğne uzunluğuna sahip olup, fiyat yönünden herhangi bir farkı olmayan ve kurumunuzun hiçbir şekilde zararının söz konusu olmadığı bu ürünlerde, mevcut protokol hükmüne istinaden Medula Provizyon sisteminde gerekli eşdeğer düzenlemesinin yapılması için gereğini bilgilerinize arz ederim.

Ecz. Nurten SAYDAN

TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

 GENEL BAŞKANI

Kategori :Başvurularımız Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.