ARŞİV
0

SENDİKAMIZDAN İLAÇ KATILIM PAYI TUTARLARI ÖDEMESİ GÜNCEL BİLGİ ÖZETİ

önemli dosya

 

SENDİKAMIZDAN İLAÇ KATILIM PAYI TUTARLARI ÖDEMESİ GÜNCEL BİLGİ ÖZETİ

Değerli Üyelerimiz,

Sizlerden Sendikamıza en sık gelen şikayetler arasında Kurum tarafından yatırılan katılım paylarının ,kesilen eczane faturalarındaki hesaplanan miktarı tutmadığı yönündedir.

Sizler için Sendikamızca ilgili Başkanlıktan aldığımız bilgiyi özetleyecek olursak;

SGK dan emekli maaşı alan vatandaşlarımızın ,maaşlarından kesilen katkı payları sizler reçeteyi sisteme işlediğinizde , kurum tarafından ödenecek ilk maaştan kesilmek üzere kesinti listesine (emanet hesabına)  alınır ve ödenecek ilk maaştan kesilir.Bu yüzden KATILIM PAYI ödemeleri ödenek beklemez,devletin nakit ödeme sıkıntısından etkilenmez. Sizin vatandaştan alacağınız ücret,vatandaşın maaşından kesilip size ödenir.Ödeme zamanı ,hemen takip eden ay sonunda yapılır.

29 Kasım günü, yatırılan katılım payları Ekim 2013 reçetelerine ait katkı paylarıdır. Biliyorsunuz Ekim ayının (Bayram ve 29 Ekim nedeniyle) nerede ise yarısı tatildi.  Devlet bu yüzden SSK ve Bağkurlu vatandaşa 10 -11 Ekimde maaş ödedi. (Emekli sandığı emeklileri zaten 1 ekimde maaşlarını almıştı) Biliyorsunuz bizler de Temmuz 2013 fatura bedellerini erken aldık.

Katılım payları ,fatura bedelleri gibi olmadığı için aklınızda “acaba tam olarak yatıyor mu?” sorusu oluşuyor.Buna açıklık getirmek için SGK muhasebe Başkanlığından alınan bilgiyi güncel şekilde yeniden paylaşmak isteriz.

Kesinti Sisteminin çalışması: Maaşlardan kesilen katılım payı miktarları ,reçeteyi sisteme girdiğimiz zaman sistem tarafından “kesinti listesine “alınmaktadır. Emeklinin Maaşından kesinti yapılıncaya kadar da sistemde beklemektedir.

Emekli maaşı ödeme zamanı : Sosyal Güvenlik Kurumu, SSK,Bağkur ve Emekli sandığı emeklilerinin maaşlarını farklı günlerde ödemektedir.Şöyle ki;

*SSK emeklilerinin maaş ödeme günü her ayın 17 sinde başlamakta olup maaştan kesilecek olan katılım payları , en geç ayın 13 ü itibariyle kesilmektedir.Ayın 13′ ünden sonra verilen reçete katılımları bir sonraki maaşı beklemek zorunda kalmaktadır. Yani bu tarihten sonra kesinti yapılamamaktadır.

*Bağkur emeklilerinin maaş ödeme günü her ayın 25 inde başlamaktadır. En geç ayın 20 si itibariyle kesintiler yapılmakta olup,bu tarihten sonra verilen reçetelerin katılım payı ödemesi bir sonraki aya kalmaktadır.

*Emekli sandığı emeklilerinin , maaş ödeme günü her ayın 1 inde başlamaktadır. Aynı şekilde 5 gün önce kesintiler yapılmaktadır.

Ama bizler fatura keserken ayın 1-30 (veya 31) arası reçeteleri fatura etmekteyiz.

Basit bir örnekle; Bağkur emeklisi vatandaşın reçetesini ayın 21′ inde verdiğimiz zaman ,maaş ödemesi ayın 20’sinde hazırlandığı için reçetenin katılım payı ödemesi bir sonraki ayın maaşına kalmaktadır.

Ayrıca Meduladan gelen TC bilgileri, maaş ödemesi yapılırken sistemden sorgulanmaktadır.

*Emeklinin maaşı blokeli ise kesinti yapılamıyor.

*Şahıs hayatta değil ise (ölüm tarihi itibariyle) kesinti yapılamıyor.

*Yine EMEKLİ SANDIĞI emeklilerinden maaşlarını 3 aylık olarak alanlar mevcut olup, otomatik olarak bu vatandaşların kesintileri 3 ay beklemek zorunda kalıyor.

* Eğer ,kuruma kişi ve prim borcunuz (bağkur,SSK) veya icra borcunuz varsa ödenecek katılım payı miktarlarından,borcunuz kesilmektedir.

Yukarıda bilgi verdiğimiz durumlar sebebi ile faturalarınızdaki katılım payları ile bankaya yatan katılım payı hesapları tutmamaktadır.

Yatırılmadığını düşündüğünüz katılım payları, maaşlardan kesilinceye kadar kurum tarafından“kesinti listesinde “tutulmaktadır. Yukarıda belirtilen durumlar dışında listeden kaldırılması silinmesi mümkün değildir.

Katılım payı emekililerin ödemesi gereken bir tutar olduğu için emekli maaşı oluşmadan kesinti yapılamamakta, bu yüzden de fatura tutarındaki miktar tamamen yatmamaktadır. Bu sorunun düzelmesi kurumun yetkisini aşan bir durum olup, birçok yasal mevzuatın değişmesi gerekmektedir.

Sendika olarak siz üyelerimizin, en ufak maddi kayıp yaşamaması için çalışmalarımız sürekli devam etmekte ve kurum ödemeleri takip edilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası)

 

Kategori :Önemli Dosyalar, Teis'ten Haberler Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.