ARŞİV
2

SORUNLARIMIZA İLAÇ İSTİYORUZ !

Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

Aşağıda yer alan mektubun,Sağlık Bakanımıza E-posta (ozelburo@saglik.gov.tr ) olarak gönderilmesi; sorunlarımıza sahip çıkan, çözümünü isteyen ve takipçisi olan bir meslek grubu olduğumuzu göstermesi açısından önemlidir.

NOT:Sayın Meslektaşlarımız,açık mektubu Sayın Bakana göndermek için lütfen metni kopyalayarak,altına isminizi yazdıktan sonra kendi  e-posta  adresinizden ozelburo@saglik.gov.tr adresine yollayınız.

SORUNLARIMIZA  İLAÇ  İSTİYORUZ !

Sayın,

Dr. Mehmet Müezzinoğlu

T.C. Sağlık Bakanı

Sayın Bakanım,

Son yıllarda ilaç ve eczacılık alanındaki baş döndürücü hızda gerçekleşen değişim sürecinde yaşadığımız sorunlara artık kalıcı bir çözüm bulunması zorunlu hale gelmiştir.

Yeni ilaç fiyat kararnamesiyle tümüyle değişen ilaç fiyatları ve ülke nüfusunun neredeyse tamamının Sosyal Güvenlik şemsiyesi altına girmesi ve serbest eczanelerden ilaç alınmaya başlamasıyla eczanelerin mevcut ekonomik düzeni ve işleyişi değişmiştir.

Doktora ve ilaca erişim kolaylaştıkça talep hızla artmış, eczanelerimizin iş yükü iki katına çıkmıştır. Öte yandan yeni ilaç fiyat  kararnamesiyle kamu artan bu talep karşısında ilaca ayırdığı bütçeyi arttırmamış ve tek gelir kaynağı ilaç satışından elde ettiği kar olan eczanelerimiz yapılan indirimler nedeniyle ciddi maddi sıkıntılar çekmeye başlamışlardır.

Bugüne gelindiğinde ise Sosyal Güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleşip serbest eczanelere açılım sürecinde yapılan düzenlemeler, eczanelerin ekonomik işleyişi göz ardı edilerek uygulandığından,  biz eczacılara sonuçta kazanç değil, birikimlerimiz ve sağlığımız dahil kayıplar getirmiştir.

Tüm bu süreçte eczacılardan sadece yapılan düzenlemelere uyum sağlaması istendiği ve beklendiği için, yaşadığımız sorunlar birikmiş ve artık eczaneler için bu durum adeta ekonomik anlamda ölümcül hastalıktan kurtulma ve hayatta kalma mücadelesine dönmüştür.

Son olarak; tüm yasal düzenlemelere ve verilen sözlere rağmen yapılan fiyat indirimlerinden oluşan kayıplarımızın hala karşılanmamış olması, dayanma gücümüzün tamamen tükenmesine neden olmuştur.

Yaşadığımız bunca sorunun hala çözülmemiş olması meslektaşlarımızı bıkkınlık, umutsuzluk ve sessizliğe yönelttiği için kamuoyunda sorunlarımızın çözüldüğü algısı oluşmaya başlamıştır.

Oysa; sorunlarımız bütün yakıcılığıyla devam etmektedir.

Bu sebeple;

* İlaç fiyat düşüşlerinde, geçiş süreci tanınarak indirimli fiyattan eczanelere ilaç akışının sağlanmasına yönelik yasal düzenleme yapılmasını, 2010 ve 2011 yılında yapılanlar dahil tüm fiyat düşüşlerine ait zararlarımızın karşılanmasının bir an önce ve kesinlikle sağlanmasını,

*Kamu Kurum iskontosunun muhatabının eczaneler olmamasını, iskonto değişikliklerinden oluşan zararlarımızın karşılanmasını, bu değişikliklerden ve uygulamalardan etkilenmememiz için de yaptırımı olan yasal düzenlemelerin yapılmasını,

*İlaç fiyatlandırmasını örnek aldığımız Avrupa Birliği ülkelerinde de uygulandığı üzere, eczanelere reçete ve/veya kutu başına “meslek hakkı” ödenmesinin sağlanmasını,

*Eczane işletme giderlerinin arttığı, mevcut kar oranları ile eczanelerin ticari yaşamlarını sürdürmelerinin ekonomik olarak mümkün olmadığı göz önünde bulundurularak Eczacı kâr oranlarının kademelendirilmesinden vazgeçilmesini ve yükseltilmesinin sağlanmasını istiyoruz.

Biz eczacılar;

Kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmetini sürdürebilmemiz için yaşadığımız sorunlarımızın giderilmesini ve bunu sağlamak için haklarımızı koruyan, uygulanması sağlanan yasal düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesini istiyoruz.

Halkımıza ilaç olmak için, sorunlarımıza ”ilaç” istiyoruz.

Bu bağlamda yeni görevinizde biz eczacıların başlıca sorunlarının çözümünde önemli işler yapacağınızı ümit ediyoruz.

Saygılarımızla,

                                                                  Ecz. ….

Kategori :Önemli Dosyalar, Teis'ten Haberler

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

Recent Posts

2 tane yorum var to "SORUNLARIMIZA İLAÇ İSTİYORUZ !"

  1. şabanyiğit dedi ki:

    ilgili birimin dikkatine beyoglu gözhastanesinde endikasyon dışı ilaç raporu gönderildi halen onay beklemekteyim gözümün kör olması mı beklenmekte rapor gönderim tarihi 18 02 2013 lütfen gerekli duyarlılıgı gösterin şaban yiğit

  2. elif dedi ki:

    merhaba ben eczanede calışıyorum.ben eczane teknisyenliği sertifikası aldım ve aynı zamanda 4 yıllık işletme mezunuyum. ve kpss atamalarında hastahanelerin eczanelerine atama yapıyorlar bunun için başvuruda bulundum yalnız bu bölümü bitirenler kabul ediliyor kpss de biz bu belgeleri alırken bu bölümü bitirenlerle denk sayılıyor diye vermişlerdi biz neden kabul edilmiyoruz.. bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.