ARŞİV
0

SGK, İLAÇ VE ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞINA YAPILAN BAŞVURUMUZ,

TEİS

Değerli Üyelerimiz,

Sizlerin ilettiği ;Yeni teşhis eklenerek Endikasyon Dışı Onayı aranmayacağı bildirilen ilaçlara ait reçetelerde yaşanan sorunlar hakkında SGK,GSS Genel Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Daire Başkanlığına sendikamızca yapılan başvuru bilgilerinize sunulur.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası)                                                                                  

                                                                                              25/02/2013

                                                                                              TEİS2013-20

 T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İLAÇ VE ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞINA

ANKARA

         Konu : Yeni teşhis eklenerek Endikasyon Dışı Onayı aranmayacağı bildirilen ilaçlara ait reçetelerde yaşanan sorunlar hk.

         Bilindiği üzere Sağlık Uygulama ” 6.1.4. Maddesi 6. Fıkrası (a) bendi” gereğince yayımlanan “Sağlık Bakanlığı Ek Onayı Alınmadan Kullanılabilecek Endikasyon Dışı İlaç Listeleri” ve “Endikasyon Dışı İlaç Kullanım Kılavuzu Ekleri”ne göre; Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirlenen geri ödeme koşullarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı’nca endikasyon dışı kullanım onayı verilen ve teşhis eklenen ilaçlar için başka bir kriter aranmaksızın bu onay ve düzenleme çerçevesinde kurumunuzca geri ödemesinin yapılması gerekmektedir.

         Ancak , bazı İl Müdürlüklerinizce,  Sağlık Bakanlığından ek onay alınmadan endikasyon dışı kullanılabileceği duyurulmuş ilaçlar için Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan düzenlemeye uymadığı gerekçesiyle geri ödemesinin yapılmadığı üyelerimizden yapılan bildirimlerden anlaşılmaktadır.

         Ör:  TİTCK tarafından yayınlanan endikasyon dışı ilaç kullanım kılavuzu hakkında 07.11.2012 tarihli duyuru ile (İmikimod)  Etken maddeli kremin 1. ANOGENİTAL VERRUCA 2. İNATÇI VERRUCA VULGARİS  teşhislerinde Sağlık Bakanlığından ek onay alınmadan endikasyon dışı kullanılabileceği duyurulmuş olmasına rağmen (EK:1) Gaziantep SGK İl Müdürlüğü’nce bu duyuruya rağmen YÜZEYSEL BAZAL HÜCRELİ KARSİNOM teşhisi dışında ilacın ödenmeyeceğinin ifade edildiği Sendikamıza iletilmektedir.

         Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan düzenlemeye rağmen yanlış ve hatalı yorum ve uygulamalar nedeniyle hastaların ilaca ulaşmasında sorun yaşanmakta olup, bu ve benzeri durumlar nedeniyle hastalar ciddi anlamda mağdur olmakta, haksız yapılan kesinti ve iadeler nedeniyle üyelerimiz hak kaybı ve mağduriyet yaşamaktadır.

         Söz konusu sorunların yaşanmaması , yaşanan hasta ve eczacı mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla İl Müdürlüklerinizin Sağlık Bakanlığı’ndan endikasyon dışı kullanım onayı alınan ilaçlar ile “Sağlık Bakanlığı Ek Onayı Alınmadan Kullanılabilecek Endikasyon Dışı İlaç Listeleri” ve “Endikasyon Dışı İlaç Kullanım Kılavuzu Ekleri”ne göre düzenleme yapılmış ilaçlar için bu düzenlemeler doğrultusunda işlem yapması hususunda bilgilendirilerek uyarılması için gereğini bilgilerinize arz ederim.

                                                                           Ecz. Nurten SAYDAN

                                                                  TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

                                                                           GENEL BAŞKANI 

 

 EK: SAĞLIK BAKANLIĞI EK ONAYI ALINMADAN KULLANILABİLECEK ENDİKASYON DIŞI DERMATOLOJİ İLAÇLARI

Kategori :Başvurularımız Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.