ARŞİV
0

TÜRKİYE BİTKİSEL İLAÇ ÇÖPLÜĞÜ GİBİ

hurrıye ankara

Türkiye bitkisel ilaç çöplüğü gibi

Meltem ÖZGENÇ

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak’ın ölümünün ardından, yakınlarının, “intiharına kullandığı ilacın sebep olduğunu düşünüyoruz” açıklaması tartışma yarattı. Rektörün kullandığı bitkisel ilaç ile antideprasan ilacın etkileşim analizinin sonucunu önümüzdeki günlerde açıklayacak olan Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra, bilinçsiz bitkisel ilaç kullanımına bir tepki de TEİS’ten geldi. TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan Hürriyet’e şunları söyledi:

İNTİHAR ETMEK DEMEK

“Doktor tavsiyesi olmadan asla bitkisel de olsa herhangi bir ilaç kullanılmamalı. İlaçlar zehirdir. İlaçların bitkisel olması onları asla masum yapmaz. Eczacınıza sormadan danışmadan bitkisel ilaç kullanmak çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hiçbir yan tesiri yok diye lanse edilen bitkisel ilaçlardan biri olan ginkgo içeren ürünler; kan sulandırıcı ilaç kullananlar, bazı tansiyon ilaçlarını, bazı antidepresanları ve idrar söktürücü ilaçları kullananlarca doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan asla kullanmamalı.

YAN ETKİLERİ CİDDİ SORUNLARA YOL AÇABİLİR

Ginkgo Biloba içeren ürünler kullanan hastalarda mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk, kalp çarpıntısı, terleme, zayıflık, ishal veya kabızlık, burun kanaması, beyin kanaması gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

İNTERNETTEN ALMAYIN

Bu kadar yan etkisi bulunan bir ürünü vatandaşlar doktoruna sormadan, eczacısına danışmadan internet sayfalarından veya arkadaş tavsiyesi ile almamalılar. Söz konusu etken maddeyi içeren Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ve reçeteye tabi olarak, uzman hekim raporu ile eczanelerde satılan ürünler bulunmaktadır. Eğer bu maddeyi içeren ilaçların kullanılması gerekli ise eczanelerde bulunan ilaç ruhsatına sahip formlarının doktor önerisi ile kullanılması gerekmektedir.

ÜLKE BİTKİSEL İLAÇ ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ

Tarım Bakanlığı’ndan kolayca alınan izinler yüzünden bitkisel ilaç çöplüğüne dönen ülkemizde, ilaç şekli verilmiş bütün ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olarak, Bakanlığın kontrol ve denetiminde eczanelerde satılması gerekir. ”

Hürriyet Gazetesi-ANKARA -5 ŞUBAT 2013

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/22519429.asp

 

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: ,

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.