ARŞİV
0

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA YAPILAN BAŞVURUMUZ.

TEİS

Değerli Üyelerimiz,

18 Ocakta yürürlüğe giren SUT değişikliğinde yaşanan sorunlar için kurum ilgili birimine sendikamızca başvuru yapılmış , yaşanan hak kaybı ve mağduriyetlerin ivedilikle giderilmesi istenmiştir.

Yapılan başvuru aşağıda bilgilerinize sunulur.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası )

 

  25/01/2013/ TEİS2013-11

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İLAÇ VE  ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞI’NA

ANKARA 

            Konu : 10/01/2013 Tarihli Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki değişiklikler nedeniyle yaşanan mağduriyetler hk.

         10/01/2013 Tarihli 28524 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişiklik yapılmasına dair Tebliğle yürürlüğe giren bazı yeni düzenlemeler nedeniyle üye eczacılarımız ve hastalarımız ciddi hak kaybı ve mağduriyetler yaşamaktadır.

         Örneğin ; söz konusu değişikliğin 24. maddesiyle Bedeli Ödenecek İlaçlar listesine ilave edilen 57. maddede yer alan düzenleme ile Risperidon ve paliperidonun parenteral formları için daha önceden tek doktor tarafından düzenlenmiş ve halen süresi dolmamış olan ilaç kullanım raporları, değişikliğin yürürlüğe girdiği tarih olan 18 ocak 2013 tarihi itibariyle geçersiz hale gelmiş, üye eczanelerimize gelen hastalarımız ilaçlarını alamayarak mağdur olmuşlardır.

         Diğer taraftan bir aylık tedavinin 28 gün olarak belirlenmesine yönelik düzenleme nedeniyle bir çok sorun ve mağduriyet yaşanmakta olup, Medula Provizyon Sisteminde gerekli düzenlemelerin tam olarak yapılmamış olması nedeniyle de 18 ocak tarihi ve sonrası karşılanan reçetelerde üye eczacılarımız ciddi kesintilerle karşı karşıya kalabileceklerdir.

         Zira ; provizyon sisteminde daha küçük ambalajı kayıtlı göründüğü halde bir çok ilacın küçük ambalajlı formu üretilmediği için reçetede yazılı olan ve hastanın kullanması gereken ilaç verilememekte, başka firmanın farklı formdaki ilaçlar eşdeğer ilaç uygulamasına aykırı bir şekilde onaylanmakta, içinde 28 günlükten fazla doz içeren  bazı ilaçlarda ayaktan tedavi reçetesinde uyarı çıkarken, bazı ilaçlarda ve Taburcu reçetesi kapsamındaki reçetelerde hiçbir uyarı çıkmamakta, hasta kullandığı ilacın aynısını fark ödeyerek de olsa almak istediği halde sistem tarafından onaylanmadığı için başka firmanın aynı etken maddeli küçük ambalajlı olan ilacını istemese de almak zorunda kalmaktadır.

            Bu yüzden İVEDİLİKLE ;

Hasta haklarına , Sağlık Bakanlığı’nın eşdeğer ilaç tanımı ve uygulamasına aykırı ve eşdeğer ilaç uygulamasına ciddi anlamda zarar verecek bu uygulamanın sonlandırılarak , düzenlemenin çıkış amacı olan ülser, mantar, anemi ilaçlarının bir aylık tedaviyi aşacak şekilde bir kutudan fazla olarak reçete edilmesini önleyecek şekilde yeniden düzenlenmesinin ve uygulamasının sağlanması,

            Değişiklik tarihinden önce düzenlenmiş ve süresi dolmamış raporların bundan önceki tüm SUT değişikliklerinde ve uygulamalarında olduğu gibi süresi sonuna kadar geçerli olmasını sağlayacak şekilde düzenlemenin uygulanmasının sağlanması ve sonucun tarafımıza bildirilmesi için gereğini bilgilerinize arz ederim.

  Ecz. Nurten SAYDAN

 TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

 GENEL BAŞKANI

Kategori :Başvurularımız Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.