ARŞİV
2

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN E-REÇETE HAKKINDA DUYURU…

onemlı

 

 

Değerli Üyelerimiz,

SGK tarafından e-reçete hakkında duyurunun 5. Maddesinde açıklayıcı DÜZELTMELER yapılmıştır.Manuel reçete yazılacak istisnalar maddesinde yapılan düzeltmeler (sarı renk)  ve kurum duyurusu aşağıda bilgilerinize sunulur.

TEİS

5) Manuel reçete yazılacak istisnalar; Son hali

a) Kamu idareleri bünyesindeki kurum hekimliklerinde, işyeri hekimliklerinde, verem savaş dispanserlerinde, ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, sağlık merkezi ve toplum sağlığı merkezlerinde, 112 acil sağlık hizmeti birimlerinde, üniversitelerin mediko-sosyal birimlerinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1., 2., ve 3. basamak sağlık hizmet sunucularında düzenlenen reçeteler,

b) Majistral ilaç içeren reçeteler,Allerji aşıları reçeteleri

c) Kişiye özel yurt dışından getirtilen ilaçları içeren reçeteler,

d) Yabancı ülkelerle yapılan “Sosyal Güvenlik Sözleşmeleri” kapsamında Kurum tarafından sağlık hizmeti verilen kişilere düzenlenen reçeteler,

e) Sağlık Uygulama Talimatının 3.1.3. maddesinin 2. fıkrasının b maddesinde tanımlanan ve MEDULA hastane sisteminden provizyon alınamamasına rağmen sağlık hizmeti sunulması durumunda düzenlenen reçeteler,

f) Acil hal kapsamında düzenlenen reçeteler,yerine ;Acilde düzenlenen reçeteler

g) Aile hekimlerinin “gezici sağlık hizmeti” kapsamında düzenlenen manuel reçetelerin üzerinde, bu reçetelerin mobil sağlık hizmeti kapsamında düzenlendiğini belirtir ifadenin bulunması ve hekim tarafından onaylanması gerekmektedir.

h) Evde bakım hizmeti kapsamında düzenlenen reçeteler,

i) MEDULA sisteminin ve/veya sağlık hizmet sunucusuna ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde manuel olarak düzenlenen, üzerinde e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde bulunan ve bu ibarenin reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylandığı reçeteler.

 

                                  T.C.

 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü

                                                                                                                                                       18/01/2013

E-REÇETE HAKKINDA DUYURU

07.01.2013 tarihinde Kurumumuz web sayfasında yapmış olduğumuz “E-REÇETE HAKKINDA DUYURU” başlıklı duyurunun;

1) 5 inci maddenin b fıkrasına virgülden sonra gelmek üzere “allerji aşıları reçeteleri,” ifadesi eklenmiştir.

2) 5 inci maddenin f fıkrasında yer alan “Acil hal kapsamında düzenlenen reçeteler,” ifadesi “Acilde düzenlenen reçeteler,” olarak düzenlenmiştir.

3) 5 inci maddenin g fıkrasında yer alan “gezici sağlık hizmeti” kapsamında düzenlenen manuel reçetelerin üzerinde, bu reçetelerin mobil sağlık hizmeti kapsamında düzenlendiğini belirtir ifadenin bulunması ve hekim tarafından onaylanması gerekmektedir.

İlgililere önemle duyurulur.

Kategori :Reçete mevzuatı, SGK Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

2 tane yorum var to "SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN E-REÇETE HAKKINDA DUYURU…"

  1. Kutay Biberoğlu dedi ki:

    i) MEDULA sisteminin ve/veya sağlık hizmet sunucusuna ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde manuel olarak düzenlenen, üzerinde e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde bulunan ve bu ibarenin reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylandığı reçeteler.

    Bu istisnai madde zamanla genele dönebilir. Milletvekilleri istisnasından sonra bu ikinci önemli taviz..Bu ne karmaşa? Değer miydi?

  2. zafer ayhan dedi ki:

    SGK tarafından uygulamaya sokulan e-reçete sisteminde ilaç etken maddeleri yer almamaktadır.Tıp fakültesi eğitiminde ilaçların piyasa isimleri değil,etken maddeler öğretilir.Aksi halde bu eğitimin farmakoloji bilim dalınca değil,ilaç firmaları ve onların reprezantları tarafından verilmesi gerekirdi.Ayrıca gerek SUT uygulamaklarında ve ilaç rapor işlemlerinde ilaçların piyasa isimleri değil etken madde isimleri yer almaktadır.Bir hekim hastasını; içeriğini ve yan etkilerini tam olarak bildiği ilaçlarla tedavi edebilmelidir.Eğer bir ilaç sağlık bakanlığının denetiminden geçerek onay almışsa hekim etken maddeyi içeren o ilacı güvenilir bulmak zorundadır.Aksi halde, devletin denetim mekanizmasına inanmamak gibi bir kaotik durumla karşı karşıya kalınacaktır.Reçetelerinde etken madde yazan hekimler sistemin başlangıcından beri e-reçete yazamamakta bunun sonucunda sadece hekimler değil esas olarak hastalar mağdur duruma düşmektedir.İsteyen etken madde ,isteyen piyasa adıyla reçetesini yazabilmelidir.Aksi bir durumla karşılaşılması halinde,yani hukuksal bir aşamaya gelindiğinde, hekimin ilaç piyasa ismini yazmak gibi zorunluluğu ve sorumluluğu olmadığından, olayın sorumlusu tamamen SGK ilgili birimi olacaktır.

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.