ARŞİV
1

SGK İLAÇ VE ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞINA YAPILAN BAŞVURU

   İthal edilmeyen enteral beslenme solüsyonunun Medula Provizyon Sisteminden kaldırılması hakkında yapılan başvurumuz.                                                                                                                                             

21/11/2012

                                                                                                                                             TEİS2012-111

 

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İLAÇ VE ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞI’NA

ANKARA

 

        Konu : İthal edilmeyen enteral beslenme solüsyonunun Medula Provizyon Sisteminden kaldırılması hk.

Üyelerimizden gelen bildirimlerde; Abbott Laboratuarları firmasına ait Pediasure Fiber 200 ml (kutu) isimli enteral beslenme solüsyonunun ithalatının yapılmadığı, yerine aynı firmanın Pediasure Fiber 220 ml (şişe) isimli enteral beslenme solüsyonunun ithal edildiği, bu yüzden Pediasure Fiber 200 ml (kutu) yazılı olan reçetelere Pediasure Fiber 220 ml (şişe) verilmesi durumunda protokol hükümlerine göre yaptırım uygulandığı, bu yüzden yaşanan hasta ve eczacı mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için gerekli düzenlemenin yapılması talep edilmektedir.

Sendika olarak Abbott firması ile yaptığımız görüşmede etkin madde kodu SGKEZB olan Pediasure Fiber 200 ml (kutu) isimli enteral beslenme solüsyonunun ithalatını yapılmadığı bildirilmiştir.

Sağlık Uygulama Tebliği’nin “6.4.2. Eşdeğer İlaç Uygulaması” başlıklı bölümünde yer alan “…ürünlerin eczacılar tarafından ulaşılabilir olması gerekir. Bu amaçla, tavana esas en ucuz ilaç olarak belirlenen ilacın en az 5 ay piyasada bulunma ve ilgili eşdeğer ilaç grubuna dâhil olan ilaçlar arasından en az %1 pazar payına sahip olması gözetilir…” amir hükmüne göre;

Etkin madde kodu SGKEZB olan Pediasure Fiber 200 ml (kutu) isimli enteral beslenme solüsyonu yerine aynı etken madde kodlu Pediasure Fiber 220 ml (şişe) adlı enteral beslenme solüsyonunun verilmesi durumunda herhangi bir kesinti ve yaptırım uygulanmaması, yapılmış olanların düzeltilmesi ve Medula Provizyon sisteminde gerekli düzenlemenin ivedilikle yapılarak yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için gereğini bilgilerinize arz ederim.

 

    Ecz. Nurten SAYDAN

   TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

     GENEL BAŞKANI

 

Kategori :Başvurularımız

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

Recent Posts

Bir yorum var : to "SGK İLAÇ VE ECZACILIK DAİRE BAŞKANLIĞINA YAPILAN BAŞVURU"

  1. ECZ. GÜNSER GÜNGÖR dedi ki:

    Bu ay benim de fortini kesintim oldu, reçetede sadece fortini yazıyor uyarısı ile kesinti yapılması mantık dışıdır.Bu ürün zaten tek çeşittir.Kesintinin yanında belkide cezai işlem de uygulanacak. Bir an önce çözülmesi gereken bir problemdir.Bilgilerinize.

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2916 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.