BASIN: YENİ DÜZENLEME HUKUKA AYKIRI
14 Temmuz 2020
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLU OLSUN!
14 Temmuz 2020

BASIN: 65 YAŞ ALTI KRONİK HASTALAR RAPORLU İLAÇLARINI ECZANEDEN REÇETESİZ ALAMAYACAK.

MİLLİ GAZETE: Raporlu kronik hastalığı olanlar için yeni düzenleme yapıldı.

RAPORLU KRONİK HASTALIĞI OLANLAR İÇİN YENİ DÜZENLEME YAPILDI

65 YAŞ ALTI KRONİK HASTALAR RAPORLU İLAÇLARINI ECZANEDEN REÇETESİZ ALAMAYACAK

14 Mart 2020 tarihinden itibariyle raporlu hastalar ilaçlarını eczanelerden reçetesiz alabiliyorken, 9 Temmuz da SGK tarafından yapılan düzenlenme ile e-nabız sisteminde kronik hastalık kaydı olmayan 18 yaş üstü ile 65 yaş altı hastalar ilaçlarını alamayacak.

YENİ DÜZENLEME HUKUKA AYKIRI

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, sistem üzerinde önceden duyuru yapılmaksızın uygulamaya geçen yeni düzenlemenin hukuka aykırı olduğunu söyleyerek, “Cumhurbaşkanlığı Genelgesi hükmüne aykırı bir düzenleme olmakla beraber uygulamada da birçok sorunu beraberinde getirecek ve hasta mağduriyetleri yaşanacak” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

65 YAŞINDAKİ ALIYOR AMA 64 YAŞINDAKİ ALAMIYOR.

“SGK’nın kronik hastalıklarda reçetesiz ilaç temini uygulamasında yapılan bu değişiklik hasta mağduriyeti doğuracaktır. 18 yaş üstü ile 65 yaş altı olan yani 19 yaş ile 64 yaş arası olan vatandaşlar, raporlu ilaçlarını hastaneye gidip yazdırmak zorunda kalacak. Yaşadığımız Pandemi sürecinde hastaneler ise belli sayıda hasta kabul ediyor. Vatandaşlar Covid 19 virüsünden korunayım derken raporlu ilaçlarını alamadıkları için sağlık problemleri yaşayacaklar. Eczanelerimize gelen 65 yaşındaki vatandaşa raporlu ilaçlarını verebileceğiz ama 64 yaşındaki kronik hasta vatandaşın aynı hastalık için ilaçlarını veremiyoruz. Bu düzenleme bir an önce düzeltilmelidir.

KURUMUN HANGİ RAPORU KABUL ETTİĞİ BELLİ DEĞİL.

Ayrıca bazı hastalıklar örneğin hipertansiyon raporlu hastaların raporları kabul edilmiyor. Örneğin;hastanın hipertansiyonu ve raporu var, SGK raporlu ilaçlarını vermemize müsaade etmiyor. E-nabızdan kontrol ettiğimizde hastanın ”Raporlarım sayfasında rapor mevcut iken kronik hastalıklar sayfasında cumhurbaşkanlığı 2020/8 e uygun rapor yok diyor”

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile idari izinli sayılacak kronik hastalığı olan kamu çalışanlarının listedeki hastalıkları için yapılmış bir düzenlemeyi tüm sigortalılara uygulamak hem hastalar açısından hem de sağlık kuruluşları açısından içinden çıkılması güç sorunlar yaşanmasına neden olacaktır.

SORUN, SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNUN BAŞLATTIĞI YENİ UYGULAMADA

TEİS olarak eczanelerimize gelen “kronik hastalığı için raporu bulunan” vatandaşlarımızın ilaç alamamaları bizlerden değil kurumun başlattığı yeni uygulamadan kaynaklanmaktadır. Raporlu ilaçların reçetesiz verilmesi uygulamasının kısıtlama olmaksızın “418 kronik hastalıklarda reçetesiz ilaç tedavisi” uyarı kodu ile eczanelerce yapıldığı haliyle devamı bir an önce yeniden sağlanmalıdır.”

 

TİCARET GAZETESİ:17.07.2020