ARŞİV
0

ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ HATIRLATMALAR !

ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ HATIRLATMALAR !

         Değerli üyelerimiz,

          Hepimizin malumu 2017 yılını geride bırakmakta olduğumuz günlerdeyiz. Sene sonu olduğu için özellikle dikkat edilmesi gereken  bazı konuları  tekrar hatırlatmak istiyoruz.

         Öncelikle ; Sendikalar, hukuksal zeminde hak arayan ve üyelerinin haklarını savunan özgür Anayasal örgütlerdir.Sendika üyeleri olarak, eczanelerinize gelen her bildirim ve tebliğatla ilgili tüm konularda mutlaka TEİS’ e danışınız.Sendikaya danışmadan hiçbir belge imzalamayınız veya cevap yazmayınız.

         Size göre önemsiz ve basit olan, size tebliğ edilmiş bir resmi yazıyı zaman geçirmeden, mümkünse aynı gün içinde Sendikamızla paylaşınız.

         Özellikle dikkat edilmesi gereken hususları belirtmek gerekirse:

         1-Eczanelerimizde,Satışa hazır halde bulunan ilaçların ITS ‘den kontrolü yapılmalı ve elden satışlar mutlaka İTS’ ye bildirilmelidir.Hastalarınıza verdiğiniz her ilacın İlaç Takip Sistemine bildirilmesi kanunen zorunludur.Eczane yazılım programlarınızdan reçetesini saklamak zorunda olmadığımız ama reçeteli verdiğiniz ilaçlarınızı “reçetedeki hasta ve doktor bilgilerini” eczanede kullanmakta olduğunuz (Byte, Farmakom, Eczanem, vb.) programınıza  reçeteli satış olarak kayıt ediniz.

         2- Ayrıca  eczanelerinizdeki stokların İTS kayıtlarıyla uyumlu olup olmadığını belirli aralıklarla kontrol etmeniz gerekmektedir.

         3-Eczanelerimizde kurumlara AYLIK fatura kesmekteyiz.Başta SGK olmak üzere Aralık 2017 reçetelerini 31 Aralık 2017 tarihli fatura keserek kuruma teslim ediniz. Asla Aralık ayı reçetelerinin faturalarını yeni yılın ocak ayı tarihiyle kesmeyiniz. Aynı şekilde yılın diğer aylarında da tek bir reçete (örn. Yurtdışı veya Suriye reçetesi) bile olsa reçetenin (KURUMA GÖNDERİLMESE BİLE ) ait olduğu aya fatura kesmeniz gerekmektedir. Ama kuruma teslim işleminizi daha sonraki aylara bırakabilirsiniz.

         4-Sizler tarafından sendikamıza sıkça sorulan kurum kesintilerinin anlamı:

İCRA KESİNTİSİ : Borç davasından ötürü eczacının SGK gelirinin el konan kısmını (hacizi),

KİŞİ BORCU KESİNTİSİ : Eczane ve optik avans artığı kesintisini, (Avanslar fatura bedelinin tamamı olarak ödeniyor. Fatura kontrolünde kesin ödemeye dönüşürken kesilen tutarlar sisteme kişi borcu olarak kaydediliyor.)

PRİM İCRASI KESİNTİSİ : Personel ve kendisinin SGK’sını ödemeyen eczacının SGK gelirinden kesilen sigorta prim tutarı,

VERGİ İCRASI KESİNTİSİ : Vergi ödemesini aksatan eczacının SGK gelirinden kesilen vergi tutarını,

İFADE ETMEKTEDİR.

         Bu vesileyle;2018 yılının Mesleğimiz ,Sendikamız ,eczanelerimiz ve bizler için MUTLU, HUZURLU VE BAŞARILI BİR YIL olması dileği ile saygılarımızı sunarız.

 

TEİS YÖNETİM KURULU

 

 

 

 

Kategori :Teis'ten Duyurular, Teis'ten Haberler Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.