ARŞİV
0

RENKLİ REÇETE HAKKINDA BİLGİLENDİRME

RENKLİ REÇETE HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Değerli Üyelerimiz,

Bildiğiniz üzere, Kırmızı ve Yeşil Reçetelerin elektronik ortamda yazılmasına, takibine ve kontrolüne imkan sağlayan “Renkli Reçete Sistemi” 17 Mart 2017-Cuma  itibari ile tüm Türkiye’de kullanıma açılacaktır.

Sendikamızca ilgili birimle görüşülmüş ve yeni uygulama için dikkat etmeniz gereken hususlar  için aşağıdaki bilgilendirme notu hazırlanmıştır:

-Uygulama sadece Kırmızı ve Yeşil reçeteleri kapsamaktadır.Amaç;Kısa bir geçiş sürecinden sonra kırmızı,yeşil reçetelerin elektronik ortamda yazılmasını sağlamaktır.

-Öncelikle https://renklirecete.saglik.gov.tr/  adresine giriş yapılarak ,Kullanıcı Türü “eczane” seçilecek ve İTS de olduğu gibi  kullanıcı adı: GLN numarası ve şifre: İTS şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir.

-17 Mart itibari ile e-reçete veya manuel olarak gelen bütün kırmızı-yeşil reçeteler KILAVUZ da anlatılan şekilde “renkli reçete sistemine “ girilerek karşılanacaktır.Matbu Kırmızı-yeşil  reçetelerin eskiden olduğu gibi bir nüshası sağlık müdürlüğüne gönderilecek,diğer nüshası eczanede muhafaza edilecektir.

– Doktorlar renkli reçeteleri  elektronik olarak (e-imza ile) veya kırmızı –yeşil reçete formlarına yazabileceklerdir.Ama eczaneler bu reçeteleri renkli reçete sistemine işleyerek karşılamak zorundadırlar.

-Hazırlanan uygulamada reçeteye yazılabilecek maksimum doz,kutu adedi ve hastanın elindeki ilaçların takibi yapılacaktır. Bu sebeple bu tür reçeteleri sisteme işlemeden karşılamayınız.Sistem medula ile uyumlu çalışacaktır.

 -İTS den ilaçların düşüşü SGK reçetesi ise medula sistemi tarafından yapılacaktır. Ama özel reçete ise eczane programları gerekli uyumu sağlayan güncellemeyi yapana kadar eczacı tarafından sistem üzerinden yapılacaktır.

-Henüz sistem içinde raporlar bulunmadığı için başlangıçta raporlar sisteme eczacı tarafından işlenecektir.Aynı şekilde sisteme doktor bilgileri de işlenecektir.Raporlar işlenirken etken maddeler Sağlık Bakanlığı kodları (ATC Kodları) ile girilecektir.RENKLİ REÇETE İLAÇLARI VE ATC KODLARI

-Ayın ortasında başlanıldığı için 1-16 mart arası reçetelerin eskiden olduğu gibi listesi hazırlanarak,17-31 Mart arası reçetelerin ise yeni sistemden döküm alınarak bağlı bulunduğunuz İl veya İlçe sağlık müdürlüğünün istediği tarihlerde teslim edilmesi gerekmektedir.

-Önümüzdeki aylarda ,bütün kırmızı-yeşil reçeteler e-reçete yazılmışsa sağlık müdürlüklerine gönderilmesine gerek kalmayacaktır. Ama tek bir matbu reçete bile olsa döküm listesi alınarak bağlı bulunduğunuz İl veya İlçe sağlık Müdürlüğü’ne teslim edilecektir.

– T.C. kimlik numarası olmayan hastaların reçeteleri kırmızı-yeşil matbu formlara yazılacaktır.Bu reçeteler sisteme işlenemediği için eskiden olduğu gibi karşılanacaktır.

-Konuyla ilgili tüm bilgiler T.İ.T.C.K. internet sitesinde yayınlanmıştır.

 http://www.titck.gov.tr/Ilac/RenkliReceteSistemi#

– Renkli reçete eczane kılavuzu için :       

 https://renklirecete.saglik.gov.tr/KullanimKilavuzu_Eczane.pdf

Saygılarımızla.

TEİS YÖNETİM KURULU

KURUM GENELGESİ

T.C.SAĞLIK BAKANLIĞI

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu

                                                                                                                                                                                                     14.03.2017

Sayı  : 88866997-505.99

Konu : Renkli Reçete Sistemi

GENELGE 2017/1

Bilindiği üzere, kontrole tâbi madde ve müstahzarlara ilişkin reçetelere dair hususlar 14.03.2016        tarihli ve 31951 sayılı (2016/3) Bakanlığımız Genelgesi ile düzenlenmiş olup, buGenelge çerçevesinde uyuşturucu madde ve  müstahzarları için kırmızı reçete; psikotrop madde ve müstahzarları için yeşil reçete kullanılmaktadır.

Söz konusu maddelerin tıbbi erişimlerine imkân sağlanırken bu maddelerin suistimal edilmelerinin önlenmesi hususunun daha etkin hale getirilmesi amacıyla Kurumumuzca Renkli Reçete Sistemi yazılım çalışmaları tamamlanmış olup, Renkli Reçete web servislerinin kullanım Kılavuzu hazırlanarak https://renklirecete.saglik.gov.tr adresinde yayımlanmıştır. 17.03.2017 tarihinden itibaren söz konusu sistem kullanıma açılmış olup, Renkli Reçete Sistemi üzerinden uyuşturucu madde ve müstahzarları ile psikotrop madde ve müstahzarları için elektronik reçete düzenlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda;

  • Renkli Reçete Sisteminde, hekimler oluşturdukları reçeteleri 5070 sayılı elektronik imza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza prosedürü ile imzalayacaklardır.
  • Eczacılar elektronik reçete numarası ile düzenlenen elektronik reçeteye sistem üzerinden ulaşabilecektir. Reçete sisteme kaydedildikten sonra ilaçların hastaya verilmesi gerekmektedir.
  • Renkli Reçete Sisteminde uyuşturucu ve psikotrop madde ve müstahzarların bir reçeteye yazılacak maksimum miktarları otomatik olarak belirlenmiştir.
  • Bu sistem sadece hastane dışına çıkan yani serbest eczanelerce karşılanacak uyuşturucu ve psikotrop madde ve müstahzarları için kullanılacaktır.
  • İl Sağlık Müdürlükleri sistemin sağladığı istatistiksel veriler ile denetim yapacaklardır.

İlaç kullanım raporları hekimler veya eczacılar tarafından sisteme girilecektir.

Hastanın talebi olması durumunda reçete örneği hekim tarafından hastaya verilecektir.

  • Sistem ile ilgili sorunların renkli.recete@titck.gov.tr adresine iletilmesi gerekmektedir.
  • Sistemde belirlenen maksimum dozdan fazla ihtiyacı olan hastalara reçete edilecek uyuşturucu ve psikotrop ilaçlar için Kurumumuzdan “endikasyon dışı ilaç kullanım onayı” alınarak, onay alman evrak numarasıyla renkli.recete@titck.gov.tr adresine başvuru yapıldığında belirtilen dozda ilaç alımı yapılabilecektir.

Uyuşturucu madde ve müstahzarları ile psikotrop madde ve müstahzarları için basılı (kağıt) kırmızı ya da yeşil reçete yazılacak istisnalar;

1)Teknik sebeplerle Renkli Reçete Sisteminin çalışmaması durumunda ve henüz sistem entegrasyonu sağlanamayan sağlık hizmet sunucularında matbu düzenlenen kırmızı ya da yeşil reçete üzerinde “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde bulunan ve bu ibarenin reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylandığı ıslak imzalı reçeteler,

2) Kişiye özel yurt dışından getirtilen uyuşturucu ya da psikotrop ilaçları içeren reçeteler,

3) Veteriner hekimler tarafından düzenlenen uyuşturucu ya da psikotrop ilaçlan içeren reçeteler,

4) Kontrole tabi madde içeren fakat sistemde bulunmayan majistral reçeteler,      olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirtilen istisnalar kapsamında düzenlenen basılı kırmızı ya da yeşil reçeteler için 14.03.2016 tarihli ve 31951 sayılı (2016/3) Bakanlığımız Genelgesi hükümleri geçerlidir. (İstisnalar kapsamındaki reçetelerin eczacılar tarafından söz konusu sisteme manuel olarak “reçete oluştur” bölümünden giriş yapılarak kaydedilmesi gerekmektedir. İstisnalar kapsamında karşılanan kırmızı ya da yeşil reçetelerin ilk nüshaları ile Renkli Reçete Sisteminden alınan aylık listenin, müteakip ayın 10’una kadar il sağlık müdürlüklerine gönderilmesi gerekmektedir).

Bilgilerinizi ve konunun İliniz dahilindeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına, serbest hekim, veteriner hekim, diş hekimi, ecza depoları ve eczanelere duyurulmasını önemle rica ederim.

Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ

Bakan a.

müsteşar

 

 

 

 

 

 

 

Kategori :Teis'ten Duyurular, Teis'ten Haberler Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.