ARŞİV
0

KANSER İLAÇLARININ HASTANELERDEN VERİLMESİ ZARAR GETİRDİ.

dünya gazetesi

TEİS BAŞKANI NURTEN SAYDAN:

Kanser ilaçlarının hastanelerden verilmesi zarar getirdi

MEHMET KAYA/ANKARA

Kanser ilaçlarının eczaneler yerine hastanelerden verilmesi ve böylece kullanılmayarak ilaç atılmasının önüne geçilmesi için başlatılan uygulamaların başarıya ulaşmadığı belirtildi. Bursa’da orta ölçekli bir kamu hastanesinin Ekim-Kasım-Aralık aylarını kapsayan 3 aylık süre içinde 144 bin 981 TL’lik yarım doz (hastalardan kalan ve başka hastalarda kullanılması mümkün olmayan) onkoloji ilacı imhası yaptığının ortaya çıkmasıyla, uygulamanın tasarruf yönünün geçerli olmadığı ileri sürüldü. Hastanelerin onkoloji uygulamasında sıfır atığa ulaşması için çeşitli şartların bir arada bulunması gerektiği, ambalaj, saklama koşulları, robotik ilaç uygulamasının bunlar arasında bulunduğu belirtildi.

DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, Her yıl 159 bin kişiye kanser teşhisi konulan ülkemizde bu uygulama hastaları mağdur etmeye devam ettiğini, Bazı hastanelerin onkoloji ilaçları dahil aylık toplam ilaç giderleri yaklaşık 2 milyon lira olarak açıklandığını söyledi. Ancak saklama koşullarının uygun olmaması nedeniyle aylık yaklaşık 48 bin lira civarında ilaç zayi olduğunu dile getiren Saydan, bu da toplam onkoloji ilaçların içerisinde aylık yaklaşık yüzde 2,2 oranına denk geliyor” dedi.

“Uygulama tasarruf getirmedi”

Saydan, kanser ilaçlarının hastane uygulamasının tasarruf getirmeyeceğini ve kamunun onkoloji ilaçları ödemelerinin arttığını vurgulayarak şunları söyledi: ” Kamunun 2015’te aylık onkoloji ilaç ödeme tutarının 15 milyon TL dolayındayken, Aralık ayından itibaren 20 milyon TL’ye çıktı. “Devlet bu işten tasarruf değil zarar ediyor. Bu süreçte hastanelerden çalınan ilaçlardan tutun da, hastaların ilaçlarına ulaşamadıkları ve ‘bir hafta sonra gelin ilaç o zaman gelecek’ türü cevaplarla karşılaşması gibi birçok sorun yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Kamunun onkoloji ilaçlarına yönelik üç ayda ödediği toplam tutarın 55 milyon TL. Toplam ilaç Pazarı 14.6 milyar, onkolojik ilaçlar ise 1.9 milyar liraya ulaştı. Bu durumda eczanelerimizden yaklaşık iki milyar liralık pay çıkarılarak özel hastaneler başta olmak üzere özel şirketlerin insafına terk edilmiş olacak. Uygulama halk sağlığı ve devletin bütçesine faydadan çok zarar getirmeye başladı”

DÜNYA GAZETESİ 16.02.2016

 

 

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2019 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.