ARŞİV
0

Sevopel MR 2,5/120 mg Kapsül kontrole tabi ilaçlar kapsamına alındı.

TİTCK3

T.C.SAĞLIK BAKANLIĞI

Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu                                                                        

                                                                          04/08/2015      

Sayı    :15369696.505.99

Konu : Kontrole Tabi İlaçlar

                   VALİLİĞİNE

(İl Sağlık Müdürlüğü)

Bilindiği üzere, 03.11.2003 tarih ve 45041 (2003/129) sayılı Bakanlığımız Genelgesi ile Efedrin ve Psödoefedrin tuzlarını tek başına içeren ilaçların eczanelerden toplu halde satışlarının yapıldığı hususunun tespiti neticesinde söz konusu ilaçlar “Normal Reçete ile Verilmesi Gereken Kontrole Tabi İlaçlar” kapsamına alınmıştır.

Bakanlığımızca ruhsatlandırılan yüksek miktarda Psödoefedrin hidroklorür ile Levosetirizin dihidroklorür etkin maddelerini kombine olarak ihtiva eden Sevopel MR 2,5/120 mg Kapsül adlı ilaç “Normal Reçete ile Verilmesi Gereken Kontrole Tabi İlaç” kapsamına alınmıştır.

Söz konusu ilacın Normal Reçete ile verilmesi, reçetesiz satışının yapılmaması ve kayıtların ilgili mevzuat doğrultusunda yapılması gerekmektedir.

Diğer taraftan, 19.11.2003 tarihli 48102 (2003/137) sayılı Bakanlığımız Genelgesine istinaden, ecza depolarınca illerdeki eczanelere dağıtımı yapılan uyuşturucu, psikotrop ve/veya kontrole tabi ilaçların satış ve sarf hareketlerinin takibi İl Sağlık Müdürlüklerince yapılmaktadır. Bu çerçevede ecza depolarınca düzenlenmiş dağıtım cetvelleri incelenerek, fatura kontrolü ile İlinizde faaliyet gösteren eczanelerin söz konusu ilacı alıp almadığı, kayıtlarının ve satışının yapılıp yapılmadığı hususlarının her ay kontrol edilmesi, aksi halinin saptanması durumunda ise gerekli yasal işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

Konunun İliniz dahilindeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına, serbest hekim, veteriner hekim, diş hekimi, ecza depoları ve eczanelere duyurulmasını önemle rica ederim.

Prof. Dr. Özkan ÜNAL

      Kurum Başkanı

DAĞITIM:    81 İl Valiliği

Kategori :Duyurular, Sağlık Bakanlığı Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.