ARŞİV
0

KESİLEN PRİM BORÇLARI İADESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

DİKKAT2

KESİLEN PRİM BORÇLARI İADESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

TEİS olarak kurulduğumuz günden itibaren yaptığımız tüm girişimleri şeffaf olarak eczacı kamuoyunun önünde gerçekleştirdiğimiz gibi, eczacı kamuoyunun hassasiyet gösterdiği konularda da süreçle ilgili bilgilendirmeleri aralıksız olarak sizlere ilettik.

Bu bağlamda; yanlış hesaplama sonucu fazla tahsil edilen Bağ-Kur prim borçlarının iade süreci hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Kurumdan alınan bilgiye göre kesinti yapılan eczane sayısı tüm Türkiye genelinde 5813’ tür. Bunlardan 3781’ine sendikamız tarafından ortaya çıkarılmış olan yanlış prim borcu hesaplanmış olması nedeniyle yapılan kesintinin tümü sistem üzerinden iade edilmiştir. Geriye kalan 2032 eczaneye ise geçmişe dönük SSK , Bağ-Kur prim borcu, avans artığı vb. gibi borçları düşülerek ödeme yapılmıştır.

5813 eczaneden yapılan toplam kesinti miktarı 7.686,000 liradır.

Söz konusu iadeler için Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuran üyelerimize iki ay gibi uzun süreler sonrasında banka hesaplarına iadelerin yapılacağı yönünde cevaplar verildiğine dair üyelerimizden gelen bildirimler doğrultusunda Kurumun ilgili Daire Başkanlığı ile prim kesintilerinin iadesi sırasında yaşanan bu ve benzeri sıkıntılarla ilgili yapılan görüşme sonucu,  Sosyal Güvenlik Merkezlerindeki Bağ-Kur servislerine konu hakkında bir talimat gönderilmesi gerektiği yetkililere iletilmiştir.

Kurum tarafından da talebimizin olumlu karşılandığı ve ivedilikle bir talimat gönderilerek iadelerimizin yapılmasının sağlanacağı bilgisi verilmiştir.

Gelen talimat doğrultusunda yapılacak iadeler hakkında sizlere ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Ayrıca yasa değişikliği ile ilgili olarak yaptığımız girişimler de son aşamaya gelmiş olup, benzer bir durumla karşılaşılmaması için gerekli yasal düzenlemenin en kısa sürede hayata geçeceğinin müjdesini de şimdiden size iletmek istiyoruz.

Konu hassasiyetle sendikamız tarafından takip edilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla…

TEİS YÖNETİM KURULU

Kategori :Teis'ten Duyurular, Teis'ten Haberler Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.