ARŞİV
0

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMUNDAN DUYURU (Soğuk zincir ürünler)

indikatör

SOĞUK ZİNCİR ÜRÜNLER

Değerli Üyelerimiz,

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından soğuk zincir ürünleri hakkında duyuru yayınlanmıştır. Duyuru aşağıda bilgilerinize sunulur.

TEİS

Soğuk Zincir Ürünler

Bilindiği üzere tüm beşeri ürünlerin ruhsatında belirtilen saklama koşullarında depolama ve dağıtımının gerçekleştirilmesi esastır. Bu kapsamda bilhassa soğuk zincir ürünler, ürünün üretiminden fiilen tüketildiği noktaya ulaşıncaya kadar geçen sürede sıcaklığının +2 C – +8 C değerleri arasında ve ruhsat sahibinin öngördüğü koşullarda depolama, muhafaza ve dağıtımının zorunlu olduğu ürünler olup; “Ecza Depoları ve Ecza Depolarında Bulundurulan Ürünler Hakkında Yönetmelik”in 26 ncı maddesi doğrultusunda hazırlanan “İlâçlar ve Ecza Deposunda Bulundurulan Ürünler İle İlgili İyi Dağıtım ve Muhafaza Uygulamaları Kılavuzu”nda belirtildiği üzere; kabul sırasında derhal tanımlanmalı, ilgili mevzuatta belirlenen şekilde depolanmalı ve dağıtılmalıdır.

         Kurumumuz tarafından yapılan ecza deposu denetimlerinde; bazı ecza depolarında soğuk zincir ürünlerin depolama, muhafaza ve dağıtımın +2 C – +8 C değerleri arasında gerçekleştirilmesine, depoların fiziki koşullarının (soğuk oda/buzdolabı/soğutma kabini/soğutucu sistemler vb.) soğuk zincir ürünlerin depolanması için yeterli olup olmadığına özellikle dikkat edilmektedir.

         Denetimlerde yukarıda yer alan hususlar ile karşılaşılması durumunda, dağıtım sürecinde yer alan ilgili paydaşlar (üretici firma/ithalatçı, ruhsat sahibi, ecza deposu, eczane vb.) hakkında ilgili mevzuat doğrultusunda işlem yapılacağının ilgililere duyurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

                         Dr. Saim KERMAN

                         Kurum Başkanı

 

 

Kategori :Duyurular, Sağlık Bakanlığı Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.