ARŞİV
0

KALİTESİZ İLAÇ MÜMKÜN MÜ ?

hürriyet

 

Kalitesiz ilaç mümkün mü?

Meltem ÖZGENÇ   15 Kasım 2013

Kur politikası yüzünden üreticilerin, “Ucuz hammadde”ye yönelmesinin ilaçta kaliteyi düşürdüğü tartışması büyürken, konunun önemli tarafları “Yanlış yerden tartışma yapılıyor. Denetim mekanizmaları kalitesiz ilaca izin vermez, bunu yapan bedelini ağır öder” tepkisini gösteriyor.

Devletin sabit kur üzerinden işlem yapması nedeniyle aralarında kanser ilaçlarının da olduğu çok sayıda ilaç Türkiye’de bulunamıyor. Kur politikasının yarattığı sorunların çözümü için ilaç firmaları ve ilgili meslek örgütlerinin sağlık bakanlığı ile temasları sürerken tartışma, “Ucuz hammaddeye yönelim olduğundan ilaçta kalite düşüyor” noktasında gelişti. İlaçta kalitenin düştüğü iddiasına tepki gösteren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, firmaların, piyasaya düşük kaliteli ilaç vermesinin söz konusu olamayacağını, iyi işleyen denetim mekanizmalarının buna izin vermeyeceğini savundu. Saydan, Hürriyet’e şunları söyledi:
“İlaç ithalatçı ve üreticileri eğer bir ilaçtan kar elde edemiyorsa o ürünü getirmez, üretmez; yabancı ilaç firmaları da o ülkeyi terk eder. Nitekim kazanamayan birçok ilaç firması ülkemiz ilaç sektöründen çekildi. Denetim mekanizmaları yüzünden firmaların düşük kalite ilacı piyasaya vermesi mümkün değil. İlaç, Türkiye’de en iyi denetlenen üründür. TEİS olarak son günlerdeki açıklamaların talihsizlik olduğunu ve yanlış anlaşıldığını düşünüyoruz. 
Tüm dünyada geçerli olan sağlık standartlarına göre de ilaç, ucuz, ulaşılabilir ve bulunabilir olmalıdır. İlaçla ilgili 2004 yılında yapılan yasal düzenlemeler sonrası ilaç fiyatları Avrupa’daki en ucuz beş ülkedeki fiyatlardan referans alınarak belirlendi ve genellikle ekonomik krizdeki Yunanistan baz alınarak belirlenen bu rakamın da yüzde 40 düşüğü ilaç fiyatı olarak uygulandı. Her ay 100 milyon liraya yakın para ödenen bu ilaçların çoğunun Türkiye’de ruhsatları bulunuyor. Fiyatları da yurt dışından getirilenlere kıyasla çok çok ucuz. Bu ucuzluk dolayısı ile bulunmayan ilaçların bulunabilir ‘makul fiyat uygunluğuna’ acilen çekilmesi gerekiyor.”

Denetim nasıl yapılıyor

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yetkilileri “ilaçta kalite düşüyor” iddialarının tamamen fiyat artırımına yönelik baskılama politikası olduğunu savunarak, şunları söylediler:
“İlaçta kalite güvenilirlik ve etkinlik vazgeçilmez özellikler olup, bu özellikleri taşıdığı bilimsel olarak kanıtlanan ilaçlar, Kurumumuzca ruhsatlandırılıyor ve piyasaya arz ediliyor. İlaçta ikinci bir kalite seçeneği yok. Ruhsatlandırma öncesinde gerekli işlemleri yapılan ilaçlar, piyasaya sürüldükten sonra da kalitesinin kontrolüne yönelik olarak kurumumuzca gerekli işlemler yürütülüyor. Bu denetim kapsamında tarafımıza ulaşan kalite şikayetleri değerlendiriliyor, piyasa kontrol programları düzenleniyor, tüketicinin sağlığı açısından kullanımında sakınca görülen ve hatalı olduğu tespit edilenlerin piyasadan geri çekilmesi işlemleri yapılıyor.
Piyasa kontrol programları yılda 4 kez tüm illeri kapsayacak şekilde hazırlanıyor; burada ilaçların piyasada sirküle etme oranları (çok kullanılanlar öncelikli), mevsimsel olarak kullanım potansiyelleri, üretim yerlerinin denetim sonuçları ve Bakanlığımıza daha önce yapılan şikayetler gibi faktörler göz önünde bulunduruluyor. Hazırlanan program doğrultusunda tüm İl Sağlık Müdürlükleri vasıtası ile eczane, ecza deposu ve hastanelerden alınan numunelerin analizleri Kurumumuz Analiz Kontrol Laboratuvarlarında yapılıyor. Yapılan inceleme ve analizler sonucu uygun bulunmadığı belirlenen ürünler ilgili mevzuata göre piyasadan çekiliyor.
İlaç üretim yerleri Kurumumuzca tüm gelişmiş ülkelerin ilaç üretim yerlerinin uyması gerekli kurallar olan GMP- İyi Üretim Uygulamaları-(Good Manufacturing Practice) doğrultusunda denetleniyor. Yapılan denetimler sonucunda GMP’ye uygun olmayan firmalar faaliyetten men edilebiliyor.”

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25120725.asp

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.