ARŞİV
0

SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ….

atatürk1

 

ÖZGÜRLÜK OLMAYAN ÜLKEDE ÖLÜM,YIKILIŞ VARDIR.

HER İLERLEMENİN ,KURTULUŞUN ANASI ÖZGÜRLÜKTÜR.

M.KEMAL ATATÜRK

Sonsuzdaki mavi gözlü kahraman

ANITKABİR Komutanlığı, Atatürk’ün naaşının Etnografya’dan Anıtkabir’e defnedilişinin 60’ıncı yılına özel bir yayın hazırladı. ‘Çocuklardan Atatürk’e mektuplar’ isimli dergide, Türkiye’nin dört bir yanından Anıtkabir’e yollanmış, bazılarında şiirlerin de bulunduğu çocuk mektupları yer aldı. Binlercesinin arasından seçilerek dergiye konulan mektuplarda çocuklar Atatürk’e olan sevgi ve özlemlerini anlatıyor. Dergi, Atatürk’ün ölümünün 75’inci yıldönümü olan bugünden itibaren Anıtkabir’i ziyaret eden heyet başkanlarına verilecek. Dergide yer alan mektuplardan bazıları şöyle:

MUSTAFA KEMAL AMCA DESEYDİM

Enes Taç 3-A: Keşke seni ölmeden görebilseydim ve Mustafa Kemal Amca diyebilseydim. Pamuk gibi elini öpebilseydim. Biliyorum ki o deniz mavisi gözlerin üzerindeki kaşlarını çatıp cumhuriyete sahip çık çocuk derdin ve başımı okşardın.

Hilal Altın (Aydın Nazilli Anadolu Lisesi): Ne bir söz yeter seni anlatmaya; ne de bir matem tutulabilir yokluğuna; ne sensizlik anlatılır, ne sensizliğe alışılır; ne de 74 yıllık bir acı sayfalara sığdırılır. Çok söze gerek yok aslında. Ne cihan bir daha kurulur; ne Atam yok olur; dünya seni öldü bilsin; sen sonsuzlukta yaşayan mavi gözlü bir kahramansın.

Arda Kaplan (İstanbul Ataköy 60. Yıl İlköğretim Okulu 1-D): Bugün yatağımdan hür kalkıyorsam, ekmeğim ak, suyum berraksa, ağaçlar çiçek açıyor, sesim gür çıkıyorsa, özgür özgür bakabiliyorsam sen varsın gözbebeklerimde, sen varsın Atatürk’üm sen varsın.

Ahmet Buz (Hatay Salahaddin Güzel İlköğretim Okulu): Yaptığınız devrimler olmasaydı çok üzülürdüm. Ben yazı yazmayı çok seviyorum. Arapça yazılar olsaydı sevmezdim. Kıyafetleri beğenmezdim. Sizin eviniz Anıtkabir’dir. Yaz tatilinde belki yanınıza gelebilirim.

 Hürriyet Gazetesi-10 Kasım 2013

Kategori :Teis'ten Duyurular, Teis'ten Haberler Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.