ARŞİV
0

YABANCILAR 6 YILDA 13 İLAÇ ŞİRKETİNİ ALDI.

İLAÇ 18

Yabancılar altı yılda 13 ilaç şirketini aldı

Sektörün en büyük kuruluşlarından 13’ü yabancılar tarafından satın alındı.

Yabancılar altı yılda 13 ilaç şirketini aldı

Sektörün en büyük kuruluşlarından 13’ü yabancılar tarafından satın alındı.

 

Haber : Özlem Bay Yılmaz / 29.04.2012

 

Türkiye ilaç sektörü hızla yabancı devlerin arenası haline geliyor. Son yıllarda sıkça duyduğumuz yabancı ilaç devinin Türkiye’ye dönük satın alma operasyonlarına geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Türkiye’nin bu alandaki en köklü şirketlerinden Mustafa Nevzat İlaç Sanayi hisselerinin yüzde 95.6’sı ABD’li Amgen Grubu’na satıldı. 2006’dan itibaren yaptığımız bir araştırmaya göre Türkiye’nin en büyük ilaç firmasının 13’ün-cüsü de böylece yabancı sermayeye dahil oldu. Sektörü yakından izleyenlerin bildiği gibi Bülent Eczacıbaşı,Kaya Turgut gibi sektörün en eski isimleri sanayiye öncülük yapan şirketlerini yabancı gruplara satmıştı.

42 ÜRETİM TESİSİ VAR
Son yıllarda sürekli yükselen bir büyüme grafiği gösteren dünya ilaç pazarının 880 milyar dolarlık bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de ise sağlık alanında yapılan köklü değişimlerin etkisiyle 2004 yılında 5.7 milyar dolar olan ilaç pazarı bugün 11 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Pazar hacmiyle Avrupa’nın en büyük altıncı dünyanın ise en büyük on dördüncü ilaç pazarı olan Türkiye’de yaklaşık 300 kuruluş faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 25 bin kişiyi istihdam sağlayan sektördeki 42 üretim tesisinin 14 tanesi ise çok uluslu şirketlere ait. Ayrıca ülkemizdeki ilaç üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 45’i çok uluslu şirketler tarafından kullanılıyor.

YABANCI PAYI ARTTI
Küresel düzeyde faaliyet gösteren ilaç şirketlerinin bazıları 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de hizmet sunuyor. Bazıları ise son yıllarda birleşme ve satın alma yoluyla veya doğrudan Türkiye ilaç sektörüne girmiş bulunuyorlar. Ayrıca, büyük şirketlere bakıldığında, yerli olarak nitelendirilenlerin pek çoğunun uluslararası ortakları bulunduğu da görülüyor. Bu da ilaç sektörünün küreselleşmesi açısından doğal bir durum olarak değerlendiriliyor.
Sektör temsilcileri yabancı sermayeli şirketlerin toplam ilaç piyasasındaki payı 2004’te yüzde 64 iken, 2007 sonunda bu oran yüzde 70’e yükseldiğini bugün ise yüzde 90’ı geçtiğini vurguluyor. Eşdeğer (jenerik) ilaç üreticisi firmalardaki yabancı pazar payı son 6 yılda yüzde 23’ten yüzde 40’lara çıktığı belirtiliyor.

EKONOMİST HAFTALIK DERGİ

http://www.ekonomist.com.tr/yabancilar-alti-yilda-13-ilac-sirketini-aldi-haberler/3638.aspx

 

Kategori :Basında Sağlık, Basından

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

Recent Posts

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.