ARŞİV
0

TEİS UYARDI:Doktor Şifresini ele geçiren reçete yazıyor..

dünya gazetesi

TEİS UYARDI:DOKTOR ŞİFRESİNİ ELE GEÇİREN REÇETE YAZIYOR… 
 MEHMET KAYA/ ANKARA

Tüm Eczacı İşverenleri Sendikası (TEİS), doktorların elektronik reçete (e-reçete) yazma sisteminde değişiklik yapılmasını istedi. Elektronik imza ile reçete verilmesi gerektiğini belirten TEİS Başkanı Nurten Saydan, şifre ile sisteme giriş yapılabildiğini ve doktorların şifresini alanların reçete oluşturduğunu, üyelerinden bu yönde gelen şikayetlerin arttığını kaydetti. Saydan, gelen şikayetlerden doktorların şifrelerinin ilgisiz kişilerce ele geçirildiğinin anlaşıldığını belirterek, “Doktorların e-reçete yazarken kullandıkları şifrelerde sorunlar yaşandığı görülüyor. Bu şifrelerin yanlış kişilerin eline geçtiği ve suiistimallere yol açtığının kurum tarafından da bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

Eczacı sorumlu tutuluyor ama..

Ele geçirilmiş şifrelerle doktor tarafından yazılmamış e-reçetelere göre ilaç veren eczanelerin mağdur edildiğini söyleyen Saydan, eczanelerin sorumlu tutulmasını da eleştirdi. Eczacıların işleyişteki rolünün, sistemde görülen reçetelerdeki ilacı hak sahibine vermek olduğunu hatırlatarak, “Bizlerin tek görevi; gece gündüz reçeteleri ile gelen vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek. Biz kriminal polisleri değiliz. Ayrıca insanların kimlik kontrollerini yapma, ibraz edilen bilgi ve belgenin sahteliğini ayırt etme yeteneğine ve bilgisine sahip değiliz” dedi.

 

Eczanelerin e-reçete işlemlerini, adına e-reçete numarası bulunan kişinin kimlik numarasını sisteme girme, ilacı teslim etme, teslim alan kişinin kimlik numarasını girme şeklinde işlediğini hatırlatan Saydan, “Bizler sadece eczacıyız. Eczanemize gelen her reçete için, reçeteyi yazan doktora ulaşıp, “bu reçeteyi siz mi yazdınız’ diye sorma imkanımız olmadığı gibi böyle bir sorumluluğumuz da yok” diye konuştu.

 

SGK ile anlaşmalı tüm sağlık kuruluşlarının e-imza sistemine bir an önce geçmesi gerektiğini belirten Saydan, mevcut durumda ise aile hekimlerinin sadece üçte birinin elektronik imzaya geçtiğini, devlet hastanelerinde, özel sağlık kuruluşlarında ise elektronik imzaya hiç geçilmediğini ve mağduriyetin artma eğilimi gösterdiğini vurguladı.

 

Saydan, elektronik imzaya geçişle, sorumluluğun ilgili hekime geçeceğini ve hassasiyetin artmasıyla sorunların azalacağını anlattı. “Suçlu olmadığımız bir konuda suçlanmamız ve zarar görmemiz kabul edilemez bir durumdur” diyen Saydan, e-reçete yazılan bütün kurumlarda elektronik imzaya geçilmesinin acil olduğunu belirtti.

DÜNYA GAZETESİ /09.12.2014

 

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.