ARŞİV
0

“SGK,YA BASKI YAPMALI YA DA KURUM İNDİRİMİNDEN VAZGEÇMELİ”

dünya gazetesi

BULUNAMAYAN İLAÇ ;TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI (TEİS) SORUNUN BÖLGESEL FARKLILIK GÖSTERDİĞİNİ AÇIKLADI
     Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), kamuoyu gündemine ‘bulunamayan ilaçlar’ olarak yansıyan, vatandaşların bazı ilaçlara erişim sıkıntısının bölgelere göre farklılık göstererek sürdüğünü, en sıkıntılı illerin ise Manisa ve Elazığ olduğunu açıkladı. Sendika, kamu gücünün bu ilaçlara erişimi sağlayacak şekilde uygulanması gerektiğini bildirdi. TEİS Başkanı Nurten Saydan, kamu indirimlerinin uygulanması için baskı yapılması ya da bundan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.İlaç sakızdan bile ucuz hale geldi Erişilemeyen ilaçlara yönelik bir çalışma yapan TEİS, farklı illerde farklı ilaçlara erişimin sıkıntılı bulunduğunu belirledi. En fazla bulunamayan ilaç sayısının Manisa ve Elazığ’da olduğunu, en az sayıda bulunamayan ilacın da Uşak, Batman ve Şanlıurfa’da görüldüğünü açıklayan TEİS, illere göre farklı sorunların da doğduğunu belirledi. Buna göre, İstanbul’da insülin sıkıntısının yaşandığı, Yalova’da grip aşısı, Ankara’da da jeneriği bulunmayan ilaçlarda problem görüldüğü belirlendi.

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, sorunun çeşitli bileşenleri olduğunu belirterek, kamu ilaç fiyat sisteminin bazı yönlerden ciddi biçimde aksadığını kaydetti. Firmaların ilaçlarını depolara vermemelerinin, ithal etmemelerinin piyasada sıkıntıya neden olduğunu ve gün geçtikçe sayının arttığını aktaran Nurten Saydan, “Bunun sebebi, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen fiyatların ekonomik açıdan değersizleşmesi, sakızdan bile ucuz hale gelmesidir.Bazı markaların 10 adetlik bir kutu sakızı 9 TL iken, 100 adetlik bir kutu guatr ilacının 3,61 TL olmasının bırakın ekonomi kurallarını, mantık kuralları çerçevesinde bile açıklaması olamaz” dedi.

“SGK,YA BASKI YAPMALI YA DA KURUM İNDİRİMİNDEN VAZGEÇMELİ”

 İlaç firmalarının fiyatlar düştüğü için SGK’nın istediği ‘kurum indirimini’ yapmadığını belirten Nurten Saydan,

 “Birçok firma, kurum indiriminden imtina ediyor. 50 ilaç kurumun ödenen ilaç listesindedir ama firmaları kurum indirimini yapmadıkları için eczanelerimiz tarafından depolardan alınıp verilemiyor” dedi. Saydan çözüm için SGK’nın kurumsal bir karar oluşturması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

 “Her türlü yaptırımı olan SGK, yapılmayan veya eksik yapılan kamu indirimleri için firmalara yasal yaptırım uygulayacak, yaptırımı sağlayacak yasası yoksa yasa çıkarttıracak.

Kurum, bu ilaçların kamu indirimlerinden vatandaşların ilaçlara ulaşabilmesi için feragat edecek.

İlacın en önemli özelliği bulunabilir olmasıdır, isterse 50 kuruş olsun, bulunamadıktan sonra hiçbir işe yaramaz. Firmalar kâr etmedikleri hiçbir ürünü piyasaya sunmaz, hatta kâr etmedikleri ülkeleri terk eder. Ülkemizin ilaç piyasası neredeyse tamamen hem hammadde, hem de ürün bakımından yurtdışına bağımlı.”

Saydan. bulunamayan ya da piyasaya sürülmeyen ilaçların hastalara ulaştırılmasında yurt dışı alım modeli uygulandığını da hatırlatarak, bu alımlarda 2015 için tahmin edilen maliyetin 1.3 milyar TL olduğunu, bu tutarın aynı ilaçların 2007-2008 yıllarında Türkiye’de varken eczanelere ödenenden daha yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

 

DÜNYA GAZETESİ-06.11.2014-MEHMET KAYA-ANKARA

 

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.