ARŞİV
0

MUAYENE ÜCRETİ YÜZÜNDEN YAŞANAN MAĞDURİYET HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

üyelerimizin

MUAYENE ÜCRETİ YÜZÜNDEN YAŞANAN MAĞDURİYET HAKKINDA

                                    ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Değerli Üyelerimiz,

Sizleri daha önce uyardığımız konu hakkında tekrar bilgilendirme yapmak istiyoruz.

(http://www.teis.org.tr/index.php/2014/04/04/asagida-belirtilen-konulara-lutfen-dikkat-ediniz/)

Muayene ücreti tahsil etmemek amacı ile eczanenin veya şifresi bilinen başka eczane kullanılarak reçete girilip silinmesi, hastanın rızası dışında devam reçetesi girilmesi ve silinmesinin cezası her işlem için fiile iştirak eden tüm eczanelere ayrı ayrı 250 lira para cezası olmaktadır. Tekrarı halinde ceza 2 katına çıkmaktadır.

Son günlerde özellikle eczacılarımızın bilgisi dışında yaşanan reçete kaydı ve silinmesi yüzünden verilen cezalar nedeniyle artan oranda şikayet almaktayız.

Yaşanan sorun genel olarak bizlere ait özel yetkili ve buna bağlı kullanıcı yetki tanımlı olarak birden çok alt şifrenin SGK tarafından verilmemesinden kaynaklanmaktadır.

2013 SGK Ek protokolüne ilave edilen 5.3.15 maddesi yüzünden sorun yaşayan üyelerimiz, Kurumdan savunma istenen yazı geldiği zaman hemen sendikamıza başvurarak savunma yazısı konusunda yardım alması herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için çok önemlidir.

İlgili madde ;

MADDE 13:01.02.2013 tarihinde imzalanan protokole aşağıdaki 5.3.15 inci madde ilave edilmiştir.

5.3.15. Muayene katılım payını tahsil etmemek amacıyla reçete girilip silinmesi, hastanın ilaç almasını engellemek amacıyla reçete girilip silinmesi, hastanın rızası dışında adına devam reçetesi girilip silinmesi veya ilaç veriliş sürelerini ihlal amacıyla reçete girilip silinmesi fiillerinin tespit edilmesi durumunda yapılan her işlem için fiile iştirak eden TÜM ECZANELERE ayrı ayrı 250 (ikiyüzelli) TL cezai şart uygulanarak eczane yazılı olarak uyarılır. Maddede sayılan fiillerden herhangi birinin tekrarı halinde cezai şart miktarı iki katı uygulanır.

Şeklinde olup muayene ücreti atlatmak için hayali reçete kayıt edip silmek amacıyla şifresi alınan ve şifreyi kullanan eczaneye reçete başına 250 lira cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Bu durumda olan reçete kayıtlarıyla ilgili olarak ayrıca ;

Eczane protokolümüzün:

4.3.6. Protokolün (5.3) numaralı maddesindeki fiillerin tespit edildiği reçetede fiili ilgilendiren reçete veya ilaç bedelleri ödenmez. Kurumca yapılan yersiz ödemeler varsa, ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile birlikte eczacının Kurumda tahakkuk etmiş alacağından mahsup edilir. Eczacının alacağının yersiz ödeme tutarını karşılamaması veya alacağının olmaması halinde, genel hükümlere göre tahsil edilir.

Maddesine dayandırılarak fiilleri ilgilendiren (reçetenin alındığı eczaneye ödenen) reçete bedelleri Kurum tarafından ÖDENMEYECEK, ödenmişse yasal faizi ile mahsup edilecektir.

Bu yüzden ;

Bilgisi dışında sicili ve şifresi kullanıldığı için mağdur olan üyelerimizin vakit geçirmeksizin Sendikamıza başvurması, Sendikamıza danışmadan hareket etmemesi yasal açıdan mağdur duruma düşmemeleri için ÇOK önemlidir. Sendika olarak yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için her türlü hukuki yetki sonuna kadar kullanılacaktır.

Önemle bilgilerinize sunarız.

 

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası)

Kategori :Önemli Dosyalar, Teis'ten Haberler Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.