ARŞİV
0

İLAÇ UCUZ AMA BULAN YOK …

TARAF GAZETESİ

    İLAÇ UCUZ AMA BULAN YOK

Kanser hastası Dilek Özçelik adlı üniversite öğrencisi Türkiye’deki ilaç sıkıntısını yeniden gündeme getirdi. Önceki gün Edirne’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’ı görüp tedavisi için yardım isteyen lenfoma hastası genç kız, Bakanın cebine para koyması ve ardından da “düşürme bu parayı” diye uyarması karşısında şok oldu. “Siz çaresizliği hiç tatmamışsınız, ben dilenci değilim” diyen ve parayı geri veren Özçelik’in tek derdi, yurtdışından ilaç getirtemediği için tedavisine devam edememesi.

Kendi imkânlarıyla bulmaya çalışıyorlar

Özçelik’in feryadı, başta kanser hastaları olmak üzere ilaç sıkıntısı yaşayanların karşı karşıya kaldığı sorunları bir kez daha gündeme taşıdı. İlaç fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ithalatçı firmalar, Türkiye’nin ilaç ihtiyacını karşılayacak miktarda ilaç getirmiyor. Hastalar ya uzun kuyruklarda ilaç bulmaya çalışıyor ya da kendi imkânlarıyla yurtdışına ulaşmaya çalışıyor. Ancak bu da hastaları başka bir riskle karşı karşıya bırakıyor; ilaç güvenliği. Sahte olup olmadığını dahi bilemediği ilaçları getirtmek için uğraşan hastaların durumu eczacıların da en önemli gündemi.

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör, durumu Taraf ’a değerlendirdi: “Devlet tasarrufta bulunarak ilaç fiyatlarını sınırlı tutuyor. Ancak tasarruf burada durmalı. Üretici firma, farklı ülkelere yüksek fiyattan satabildiği ilacını o ülkelere satmayı tercih ediyor. Türkiye’ye sınırlı sayıda geliyor. Artık ithalatçı ve üretici firmalar ile ilgili Bakanlıklar; Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı masaya oturmalı. Ve düzenleme yapmalı: “

200 ilaçta sıkıntı büyük

Sorunun sadece kanser hastalarını değil, pek çok hastayı ilgilendirdiğini söyleyen, Güngör, “200’e yakın ithal ilaç Türkiye’de bulunamıyor” dedi.

Kanser hastalarının ilaçlarının neden bulunamadığına Taraf’a anlatan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Murat Çiftci şöyle konuştu: Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu fiyat politikası dolara endeksli. Uzun bir süredir fiyat artışı olmadığı ve firmalar kur farkından dolayı zarar ettikleri için kanser ilaçlarını getirmiyorlar. Firmaların bu ilaçları satmayışının bir diğer nedeni de kamu kurum ıskontosunun yüksek oluşu. Iskonto ilaçlara uygulandığında firmaların zarar etmesine sebep olduğundan, hayati ürünlerin bulunması yönünde sıkıntı çekiyoruz.”

Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçların bulunabilmesi için, yerli ilaç sanayinin desteklenmesi ve yurtdışına bağlılığın azalmasının gerektiğini belirten Çifci, bir ilacın ucuz olmasının değil bulunabilmesinin mühim olduğunu vurgulayarak, kanser hastalarını internet ve karaborsadan aldıkları ilaçlar konusunda uyardı. Bu ilaçların yüzde 90 oranında sahte olduğunu ifade eden Murat Çiftci ilaçların kokusunun, renginin aynı olduğunu ama hastalara bir fayda sağlamayacağını söyledi.

 

Dilek Özçelik hastanede

Öte yandan Dilek Özçelik tedavi altına alındı. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencisi Özçelik’in kameralara da yansıyan Bakan Bayraktar’la konuştuktan sonra ellerinin yüzlerine kapatıp ağlayarak koşma görüntüleri, kamuoyunda yankı uyandırdı. Dilek Özçelik’in önce belirlenemeyen kimliği, dün geç saatlerde tespit edildi. Edirne Valisi Hasan Duruer’in girişimleriyle Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Selimiye Öğrenci Yurdu’nda kalan Dilek Özçelik’e ulaşıldı. Özçelik dün sabah erken saatlerde valiliğe ait bir otomobille Valilik binasına getirildi. Genç kız Edirne Valisi Hasan Duruer’e makamında yaşadığı sıkıntıları anlattı ve Valiliğin talimatıyla Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kendisine dilenci muamelesi yapılmasına olan kırgınlığının sürdüğünü söyleyen genç kız, “Bakan Bayraktar’a minnet duymak istemiyorum. Sağlık Bakanı yardım ederse kabulümdür, Sayın Bayraktar’ın yardımını istemiyorum. Benim tek derdim ilaç. Dün görmek istediğim de insanlıktı” dedi. Öte yandan lenfoma hastası Özçelik’in kullandığı, kısa süre önce Türkiye’de üretilmeye başlanan “Blemicin” isimli ilaç “geri ödeme” listesine alındı.

 TARAF GAZETESİ 16 Nisan 2013                                                                       

  

                                                                          

Kategori :BASINDA BİZ, Basından Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.