ARŞİV
2

CEVAP VE DÜZELTME TALEBİDİR.

cevap

Deeğerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

Sendikamızca Milliyet Gazetesi yazarı Doğan Heper’e gönderilen cevap ve düzeltme talebi yazısı aşağıda bilgilerinize sunulur.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası )                  

                                                                                     22/03/2013

                                                                                     TEİS2013-27

 

-CEVAP VE DÜZELTME TALEBİDİR- 

Sayın Doğan HEPER,

Milliyet Gazetesi

İSTANBUL

         Milliyet Gazetesinin 21/03/2013 tarihli nüshasında yayınlanan yazınızda mesleğimizle ilgili olarak “Bana göre ise en şanslı meslek ‘eczacılık.’ Çünkü eczacılara karışan, görüşen yok. Kalfalar alsın, kalfalar satsın. O isterse dükkan önünde, güneşe karşı tavla oynasın. Var mı böyle meslek?” şeklindeki ifadeleriniz eleştiri sınırlarının ötesinde, eczacıların gerçek durumlarını yansıtmayan ve bize göre hiçbir meslek grubuna karşı dahi kullanılmayacak bir tarzda olup meslektaşlarımızı rencide etmiştir.

         En şanslı meslek olarak tanımladığınız eczacılık mesleği son 10 yıldır yaşanan sağlıkta değişim sürecinde en çok etkilenen ve mağdur olan bir meslek grubu olup, iflasın eşiğine gelen meslektaşlarımız yaşadıkları tüm mağduriyetlere rağmen ilaç ve eczacılık hizmetini özveriyle kesintisiz sürdürmektedir. Yazınızda çizdiğiniz tablonun aksine bir çok meslektaşımız borç batağından kurtulmak için çabalamakta, bunu başaramayıp maddi zorluklar nedeniyle eczanesini kapatan, iflas eden meslektaşlarımızın sayısının artmasına bağlı olarak işsiz eczacı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu durumdaki eczacıların yazınızda çizmeye çalıştığınız tabloya göre adeta keyif çatar tarzda hiçbir iş yapmadan oturması mümkün değildir.

         “Eczacılara karışan görüşen yok. Kalfalar alsın, kalfalar satsın” şeklindeki ifadelerinizi ise yasal mevzuatı ve uygulamayı bilmemenizden kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Zira  eczacılar görevleri başında bulunmak zorunda oldukları gibi, bu durum başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın senede en az iki sefer kesinlikle gerçekleştirilen rutin denetimine, ayrıca Eczacı Odalarının ve Sağlık Bakanlığı’nın her an yapabildiği ve yaptığı rutin dışı denetime tabi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Mesleki denetimin dışında eczanelerin Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın denetimlerine de tabi olduğunu göz önünde bulundurursak inanın  “karışanı görüşeni” bu kadar fazla olan başka bir meslek grubu yoktur.

         Sayın HEPER,

         Siz dahil, ilaca ulaşması gereken insanlarımızın ilaca ihtiyaç duydukları anda hiçbir ek ücret talep etmeden, özveriyle haftanın 7 günü 24 saat bu ihtiyaçlarını karşılamak için emekleri ve sermayeleriyle hizmet vermeye çalışan meslektaşlarımızın emeğini ve mesleğini küçümseyen ve 25 bin eczacıyı rencide eden ifadelerinizi düzeltmenizi, hiçbir araştırma ve somut veriye dayanmayan tek taraflı beyanlardan oluşan yazınızdaki ifadelere karşı bu cevap ve düzeltme yazısının Gazetenizin aynı sayfasında ve aynı puntolarla Basın Yasası, ilgili mevzuat ve Basın Meslek İlkeleri  gereği yayınlanmasını talep ediyoruz.

         Saygılarımızla…

 

                                                                           Ecz. Nurten SAYDAN

                                                                  TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

                                                                           GENEL BAŞKANI

Kategori :Teis'ten Duyurular, Teis'ten Haberler Etiketler: 

Yeniliklerden haberdar olun

Yazıyı paylaşın

İlgili yazılar

2 tane yorum var to "CEVAP VE DÜZELTME TALEBİDİR."

 1. mehmet kaftan dedi ki:

  sayın heper çok beğeniyorsa mesleğimizin içinde bulunduğu zor koşulları,ona bir teklifim var ; meslekleri değişelim…O da güneşe karşı tavlasını oynayıp,hevesini alsın.
  ‘karışanı yok’ diyebilecek kadar yüzeysel,inceleyip araştırmaksızın, yazarlık yapabildiğini bize kendisi gösteriyor ;o halde ben de iyi kötü Onun gazeteciliği kotarabilirim herhalde…

  Ayrıca tüm meslektaşlarımı Milliyet gazetesini protesto edip,gazeteyi almamaya davet ediyorum.

 2. Ecz. Yahya Kemal Kaya dedi ki:

  “Sahipsiz eczacıları, yalnızca Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almak, denetlenmek, çalışma koşulları, yönetmelikler, yaptırımlar; Sağlık Bakanlığı’na bağlı olunduğunu göstermez.
  Eczacı; Maliye Bakanlığı’na, Çevre Bakanlığı’na, Milli Savunma Bakanlığı’na, Gümrük Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na, Adalet Bakanlığı’na hesap vermek zorundadır. Eczacı Çalışma Bakanlığı’na işveren olmanın dışında, altındaki Sosyal Güvenlik Kurumu’na da hesap verdiğini düşünürseniz; Her eczacı en az [b]7(yedi) yere karşı sorumludur!Sahipsiz ama 7 yere sorumlu hürmüz gibi !!!! ”
  Ecz. Refik Selim Tuncer

  http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/viewtopic.php?t=8094&sid=248cc8bc2a2d51459dbd9ba339141bdf

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası. Bütün Hakları Saklıdır.